Eurelectric: Dane a dotácie na účtoch za elektrinu stúpli o 31 %
Stúpajúce ceny elektriny pre európske domácnosti aj priemysel sa stali v posledných mesiacoch jednou z hlavných tém politikov, predstaviteľov energetického sektora i biznisu.
V januári tohto roku Európska komisia predstavila správu o cenách a nákladoch na energiu, v ktorej potvrdila, že ceny sa od roku 2008 zvýšili takmer vo všetkých členských štátoch, a to hlavne v dôsledku daní a rôznych dotačných poplatkov, ale aj vyšších nákladov na energetické sústavy. Maloobchodné koncové ceny elektriny pre domácnosti mali v období 2008 – 2012 stúpnuť v priemere o 4 % ročne, pre priemysel v priemere o 3,5 %. Veľkoobchodné ceny komodity pritom v danom období zaznamenali pokles o 35 – 45 %.
Ako protiváhu a zároveň doplnenie tejto analýzy vydalo združenie Eurelectric minulý týždeň vlastnú štúdiu faktorov, ktoré stoja za rastom európskych cien elektriny.
Podľa ich údajov sa koncové ceny elektriny pre domácnosti v období 2008 – 2012 zvýšili o 9 %. Zložka pokrývajúca dane a platby do dotačných schém mala narásť až o 31 %, čím sa zrušil akýkoľvek prínos z poklesu cien na veľkoobchodnom trhu.
Vývoj komponentov pri domácnostiach, Zdroj: Eurelectric, 2014
Viac svetla do štatistík
Jedným zo základných odporúčaní asociácie je potreba zlepšiť transparentnosť zberu, overovania a reportovania údajov, nakoľko v súčasnosti zákazník nemá možnosť zistiť, za čo vlastne platí. Koncové účty nielenže nereflektujú cenu samotnej komodity, v niektorých členských štátoch odberatelia prostredníctvom nich financujú penzijné fondy či platia koncesiu pre národné rozhlasové a televízne vysielanie.
Pokiaľ ide o zložku ceny, ktorá súvisí s politickou podporou, napr. pre špecifické výrobné technológie, zraniteľných spotrebiteľov, na energetickú účinnosť či vyraďovanie jadrových elektrární, členské štáty ju pri vykazovaní Európskej komisii zahŕňajú do rôznych komponentov. Niektoré do zložky energia a jej dodávky (Maďarsko, Poľsko, Švédsko, UK), iné k daniam (Estónsko, Francúzsko, Írsko, Taliansko, atď.), ďalšie zase medzi sieťové poplatky (ČR, Litva, Španielsko alebo Slovensko). To ešte viac zneprehľadňuje obraz o príčinách rastu cien elektriny v Európe a znemožňuje porovnateľnosť údajov.
Eurelectric na rozdiel od výpočtov Komisie zaradil všetky náklady vyplývajúce z politickej podpory do jednej zložky, medzi dane a dotácie. Výsledkom je nesúlad v konečnej výške danej zložky medzi oboma štúdiami.
Rozdiely v zložke dane a odvody pri domácnostiach v r. 2012, Zdroj: Eurelectric, 2014
Zatiaľ čo podľa údajov asociácie energetických firiem dosiahli v roku 2012 dane a dotácie na jedného odberateľa – domácnosť úroveň 66,4 EUR/MWh, podľa analýzy Európskej komisie to bolo o 18 % menej, t.j. v priemere 56,2 EUR/MWh. Samotné náklady vyplývajúce z politickej podpory špecifických opatrení odhadol Eurelectric na 25 EUR/MWh na jednu európsku domácnosť.
©energia.sk