Štúdia: Britské ceny elektriny sú príliš nízke
Briti platia za energie menej, než by objektívne mali. Štúdia vedcov z Univerzity v Newcastli kritizuje systém cenotvorby vo Veľkej Británii. Tamojšia energetika by potrebovala regulátora, ktorý by strategicky dbal na dlhodobý rozvoj tohto odvetvia, píše The Guardian.
Súčasný systém zaťažuje prílišná fragmentácia a môže byť ohrozením energetickej bezpečnosti. Ako sa ďalej uvádza v štúdii, do budúcnosti je systém neudržateľný, a to okrem iného i preto, lebo nedokáže zabezpečiť 100 mld. libier potrebných na modernizáciu starnúcej energetickej infraštruktúry.
Briti platia za elektrinu menej než zvyšok Európanov
Šéf Inštitútu pre výskum a udržateľnosť profesor Phil Taylor zdôrazňuje že lacná energia prispieva k jej plytvaniu. „Súčasný model cenotvorby nedostatočne zohľadňuje vysoké ekonomické a environmentálne náklady, ktoré sú spojené s výrobou, skladovaním a distribúciou energie,“ vysvetlil.
„Súčasný spôsob predaja energií spôsobil, že čím viac jej využívame, tým je lacnejšia,“ hovorí ďalej Taylor.
„Na jednej strane musíme zabezpečiť, aby si časť obyvateľstva mohla dovoliť platiť účty za kúrenie, no pre väčšinu z nás je cena za energie príliš nízka. To je dôvod, prečo často nechávame zapnuté svetlá, nechávame zariadenia v stave pohotovosti a používame elektrospotrebiče v čase špičky, kedy je cena elektriny drahšia.“
Priemerná domácnosť vo Veľkej Británii zaplatí za 1 kWh elektriny koncovú cenu 0,1931 eura, čo je takmer o tretinu menej ako domácnosť v Dánsku či Nemecku. Vyplýva to z údajov prieskumu, ktoré uskutočnil thinktank VaasaETT Global Energy.
Ak by sa osobitne zohľadnili životné náklady, Británii by v kategórii najlacnejšie energie patrila 16. priečka z 22 európskych krajín, ktoré sa zúčastnili spomínaného prieskumu.
Cena elektriny na Slovensku pod priemerom EÚ
V druhej polovici tohto roka vzrástli koncové ceny elektriny pre domácnosti v krajinách EÚ o 2,8 %. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat. Priemerná koncová cena elektriny pre domácnosti v EÚ je 0,201 eur za 1 kWh.
Rozdiely vo vývoji cien medzi krajinami sú značné. Najvyšší rast zaznamenal Eurostat v Estónsku, kde elektrina zdražela domácnostiam o 22 %. V Grécku stúpli ceny o pätinu, v Rumunsku o 17 %. Naopak najväčší pokles ceny sa zaznamenal na Cypre, kde ceny klesli o 15 %. V susednom Maďarsku zlacnela elektrina pre domácnosti o 14 %.
Na Slovensku sme platili v priemere za 1 kWh cenu 0,168 eur, čo je pod európskym priemerom. Najdrahšia elektrina je naopak v Dánsku, kde platia v priemere 0,294 eur/kWh. V Nemecku sa priemerná cena pohybuje na úrovni 0,292 eur/kWh, naopak najlacnejšiu elektrinu majú bulharské (0,088 eur/kWh) a maďarské (0,133 eur/kWh) domácnosti.
© energia.sk