Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solárny panel v Peru
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Elektrifikácia vidieka v Peru - Enel Green Power
22. mája 2014 Ostatné od Energia.skSITA

OSN chce svetlo pre všetkých, pozornosť sa zameriava na ženy

Až pätina  svetovej populácie stále nemá  prístup k elektrine a takmer 40 % obyvateľstva si pri každodenných aktivitách ako svietenie či varenie musí vystačiť s drevom, uhlím, dreveným uhlím či živočíšnym odpadom. Dôsledkom sú predčasné úmrtia, predovšetkým u žien a detí, ktoré sú spôsobené toxickým dymom z týchto palív.

Zaostalá energetická infraštruktúra je navyše priamou brzdou ekonomického rozvoja krajín v Afrike, Ázii či Latinskej Amerike. So zvyšujúcim rastom populácie sa pritom očakáva, že počet ľudí bez elektriny bude stúpať.

OSN v septembri 2011 spustila iniciatívu Udržateľná energia pre všetkých (SE4All), do ktorej sa zapojili vlády, medzinárodné organizácie, súkromný sektor a mimovládne organizácie. Do roku 2030 si stanovili tri základné ciele: (1) zaistiť univerzálny prístup k moderným energetickým službám, (2) globálne zdvojnásobiť mieru zvyšovania energetickej efektívnosti a (3) zdvojnásobiť podiel energie z obnoviteľných zdrojov v svetovom energetickom mixe.

Odborníci argumentujú tým, že hlavne v odľahlých komunitách sa treba zamerať na budovanie nízkouhlíkových a decentralizovaných inštalácií. Tieto riešenia sú nielen udržateľnejšie, ale aj  rýchlejšie a ekonomicky výhodnejšie než rozširovanie a modernizácia zastaranej a neefektívnej centrálnej sústavy.

Krok za krokom

Včera (21.5.) napríklad v Južnej Afrike pripojili do siete novú fotovoltickú elektráreň Upington s inštalovaným výkonom 10 MW. Ročne dokáže čistou elektrinou zásobovať približne 1000 domácností. Ide o prvý projekt solárnej elektrárne, ktorý v krajine zrealizovala talianska spoločnosť Enel Green Power v rámci širšieho projektu.

Celkovo plánuje firma v Južnej Afrike nainštalovať fotovoltické zariadenia s inštalovaným výkonom viac než 300 MW. Na základe kontraktu o dodávkach energie s miestnou firmou Eskom taktiež EGP na juhu kontinentu postaví veterné parky s výkonom takmer 200 MW.

Región, kde obyvatelia najviac trpia nedostatočným prístupom k elektrine, je subsaharská Afrika. Bez elektriny tu funguje asi 65 % základných škôl a 30 % zdravotníckych centier.

„Ak má subsaharská Afrika splniť cieľ OSN o univerzálnom prístupe k energii do roku 2030, viac než polovica nového výkonu musí byť decentralizovaná. Obnoviteľná technológia má o polovicu nižšie prevádzkové náklady než tradičné diesel generátory a môže významne prispieť k zmierneniu klimatickej zmeny, a zároveň poskytne miliónom ľudí cenovo dostupný a spravodlivý prístup k energii,“ uvádza sa v nedávno publikovanej analýze britského think tanku Green Alliance.

V roku 2012 bol napríklad celkový výkon výroby elektriny v Keni na úrovni 1650 MW. Víziou ministerstva pre energetiku je dosiahnuť do roku 2030 výkon až na úrovni 23 000 MW, z toho viac ako 5500 MW by malo pochádzať z geotermálnych zdrojov, 2000 MW z vetra a 500 MW zo slnka.

Volty pre ženy

„Najvyššiu cenu za energetickú chudobu platia najčastejšie ženy a najdramatickejšie je možné vplyvy tejto energetickej chudoby vidieť v zdravotníctve, najmä pri pôrodnosti, kde tma môže znamenať smrť a svetlo môže znamenať život,” uviedol v marci osobitný predstaviteľ OSN zodpovedný za iniciatívu SE4All Kandeh K. Yumkella.

Aj preto sa OSN v rámci sprístupňovania energetických služieb rozhodla v prvých rokoch prioritne zamerať na ženy a dievčatá. S rozširovaním osvetlenia, televízie a internetu do odľahlých oblastí rozvojového sveta sa hranice tradičných úloh posúvajú, ženy majú viac príležitostí.

Vďaka elektrine zo slnka môžu deti čítať a vzdelávať sa aj po zotmení, prístupom k počítačom a internetu získavajú informácie zo širšieho okolia a nové znalosti. Čistejšie palivá využívané pri varení a vykurovaní znižujú potrebu náročného a často nebezpečného zbierania dreva, moderné sporáky šetria čas a chladničky prispievajú k dlhšej trvanlivosti potravín.

V tomto duchu sa mimovládne organizácie pripájajú do kampane Volts4Women, ktorou sa snažia upriamiť pozornosť politikov pri formovaní nových rozvojových cieľov na rodový rozmer energetiky a rozvoja.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.