Najstaršia jadrová elektráreň v Únii by mohla opäť ožiť
Spoločnosť Nuclenor má záujem obnoviť prevádzku elektrárne Santa Maria de Garoña. Jednobloková elektráreň s výkonom 460 MW vyrábala elektrinu od roku 1971 až do decembra 2012, kedy bola najstaršou prevádzkovanou atómovou elektrárňou v EÚ. Spomedzi elektrární v celej Európe má v súčasnosti tento titul švajčiarska elektráreň v Beznau.
Nuclenor, spoločný podnik firiem Iberdola a Endesa, sa rozhodol jej prevádzku ukončiť predčasne z ekonomických dôvodov. Predchádzajúca socialistická vláda totiž schválila retroaktívnu daň na výrobu elektriny a vyhorené jadrové palivo a jej zaplatením by spoločnosti hrozil bankrot. Oficiálne bola prevádzka elektrárne ukončená v júli 2013, kedy vypršala platnosť licencie.
Španielsky úrad pre jadrovú bezpečnosť CSN pritom v roku 2009 povolil prevádzku elektrárne na ďalších 10 rokov s tým, že Nuclenor mal uskutočniť viacero technických úprav.
Nová vláda, nový zákon
Pre konzervatívnu ľudovú stranu, ktorá od novembra 2011 vedie súčasnú vládu, je opätovné spustenie odstavenej elektrárne jednou z priorít.
Vo februári 2014 kabinet prijal novelu zákona o nakladaní s vyhoreným palivom a rádioaktívnym odpadom. Na jej základe môžu majitelia elektrární, ktorých prevádzka skončila z iných dôvodov než jadrová bezpečnosť alebo rádiologická ochrana, opätovne požiadať o obnovu licencie, a to do roka od ukončenia prevádzky. Nová vláda tiež zrušila retroaktívny aspekt predmetnej dane.
Nuclenor má teda čas podať žiadosť o obnovu prevádzkovej licencie do júla. Firma avizovala, že konečné rozhodnutie prijme ešte tento mesiac.
V reakcii na nový regulačný prístup asociácia Foronuclear uviedla, že „krajina sa približuje smerom k stabilným zdrojom energie, ktoré sú výdatné, spoľahlivé, čisté a diverzifikované, a k navýšeniu vlastných energetických zdrojov, čím sa stane menej závislá na vonkajších zdrojoch“.
Nadbytok elektriny
S opätovným zapojením Garoñe však vyvstáva niekoľko otázok. Investície, ktoré sú potrebné na jej modernizáciu sa odhadujú až na 150 miliónov eur. Súvisí to so spomínanou novelou zákona a presnými požiadavkami CNS na úpravy, ktoré vyplývajú hlavne zo stress testov a národného akčného plánu z decembra 2012.
Samotné Španielsko sa navyše vyznačuje značným prebytkom výrobnej kapacity elektriny. V minulom roku dosiahla veterná energia rekordný podiel na výrobe elektriny – cez 21 %. Dodávky z jadra sa síce v porovnaní s variabilnými obnoviteľnými zdrojmi vyznačujú vyššou stabilitou, avšak z pohľadu záložného zdroja by mohli viesť k obmedzeniu prevádzky elektrární na plyn.
So znepokojením sledujú tento krok environmentalisti, ktorým sa náklonnosť vlády v prospech jadra nepozdáva najmä vzhľadom na zavádzanie retroaktívnych obmedzení pre zariadenia produkujúce energiu z obnoviteľných zdrojov.
„Garoña je najstaršia atómová elektráreň v EÚ a piata najstaršia na svete,“ uviedla Rachel Heap z Greenpeace España. Okrem rizík pre životné prostredie poukázala aj napríklad na stratu skúseného personálu, ktorý pozná elektráreň od začiatku, otázku kompatibility nových technológií so starými zariadeniami a schopnosť splniť najnovšie bezpečnostné štandardy.
© energia