Do konca roka by od nás Ukrajinci mohli dostať 2,5 miliardy m3 plynu
Koncom apríla slovenský a ukrajinský prepravca plynu podpísali dohody, na základe ktorých sa má realizovať reverzný tok východným smerom prostredníctvom potrubia medzi Vojanmi a Užhorodom. Úlohou eustreamu bolo preskúmať niektoré technické detaily riešenia, ktoré odporučila Európska komisia, a následne potvrdiť schopnosť realizácie prepravy maximálneho objemu plynu 8 – 10 miliárd metrov kubických už na jeseň tohto roku.
„S ukrajinskom stranou sme v permanentnom kontakte,“ uviedol v pondelok (19.5.) Tomáš Mareček, šéf predstavenstva spoločnosti eustream, a.s.
V súvislosti s doterajším pokrokom potvrdil reálnosť spomínanej alternatívy: „Veríme, že na 95 %, by sme po splnení určitých technických predpokladov, boli schopní tých 8 až 10 miliárd metrov kubických na Ukrajinu dodávať už 1. septembra tohto roku.“
V rámci posudzovania sa na našej aj ukrajinskej strane skúmali možnosti využiť existujúce meracie zariadenia množstva plynu, potreba komplexnejších úprav v tzv. potrubnom dvore a úseku potrubia v dĺžke asi trištvrte kilometra.
Open season na pôvodnú kapacitu
V priebehu nasledujúcich dní spoločnosť publikuje open season, t.j. procedúru zisťovania záväzného záujmu trhu o kapacitu tohto prepojenia. Jej vyhodnotenie sa očakáva koncom júna.
Open season však bude reflektovať parametre napísané v memorande čiže ponúkne len kapacitu vo výške 3,2 miliardy m3 ročne.
„Za všetkých stavov sveta, bez ohľadu na to, čo sa stane na Ukrajine, či budú alebo nebudú spolupracovať, či plyn potečie alebo nepotečie, musíme byť schopní túto kapacitu garantovať,“ vysvetlil Mareček s tým, že ďalší objem sa následne ponúkne podľa komerčného záujmu.
Podľa prepočtov by tak bolo možné na Ukrajinu cez vojanské prepojenie dodať ešte v tomto roku plyn v objeme asi 2,5 miliardy m3.
Toto potrubie je však len prvým krokom a už pri podpise memoranda sa zúčastnené strany dohodli naďalej skúmať po právnej a technickej stránke ďalšie možnosti dodávok vo väčšom objeme.
Zdroj blízky rokovaniam však potvrdil, že vzhľadom na náročnosť a intenzitu doterajších rokovaní s ukrajinskou stranou, dosiaľ nebola príležitosť otvoriť rokovania o tzv. veľkom reverze, ktorý vyžaduje súhlas ruskej strany.
Zastavenie dodávok pre/cez Ukrajinu
V súvislosti s hrozbou prerušenia toku plynu do krajín EÚ šéf predstavenstva eustreamu uviedol: „Ukrajinská protistrana nám deklarovala, že aj keď ruská strana vypne dodávky pre Ukrajinu, bude naďalej pokračovať tranzit cez Ukrajinu. Takže by sa to na dodávkach do Európy vôbec nemalo prejaviť.“
„Aj podľa katastrofického scenára, ak by sa tak stalo, tak neverím, že to bude trvať viac než niekoľko týždňov. Európa, už aj vzhľadom na to, čo zažila počas krízy v januári 2009, je na takýto stav výrazne lepšie pripravená,“ dodal na stretnutí s novinármi.
Z pohľadu fyzickej dodávky sa ako prvý krok v tomto prípade ponúka využitie plynu, ktorý je okamžite k dispozícii v zásobníkoch a dokáže sa ním vykryť spotreba aj počas niekoľkých mesiacov. Druhým krokom by bolo zvýšenie domácej ťažby plynu v Európe, predovšetkým z ložísk v Nemecku a Holandsku, príp. aj vyšší dovoz nórskeho plynu.
„Ak by mal výpadok trvať dlhšie, t.j. mesiace či roky, myslím si, že Európa má jediné záložné riešenie, a to dovoz existujúceho skvapalneného plynu, nie LNG z USA. Ale bolo by to pravdepodobne za ceny ázijské. Ak si porovnáte s cenami plynu v Európe, ide o plyn drahší asi o 50 %. Čiže technicky to možné je, ale za výrazne vyššiu cenu než máme v Európe dnes,“ vysvetlil Mareček.
© energia.sk