Obnoviteľné zdroje aj ako turistické ciele
Fotovoltaické panely a vrtuľa veternej elektrárne v nemeckej obci Feldheim neďaleko Berlína. Foto: TASR/AP Photo/Michael Sohn
Sprievodca ponúka takmer 200 výletov po celom Nemecku, ciele pre návštevu odporúča vo všetkých 16 spolkových krajinách. Čitateľa zavedie k veterným elektrárňam pri pobreží Severného mora, do mesta Feldheim v Brandenbursku, ktoré je vo výrobe energie úplne nezávislé od zvyšku Nemecka a spolieha sa na mix veterných elektrární, solárnych panelov a spaľovania biomasy. Záujemcovia môžu navštíviť aj náučný chodník v severnom Bavorsku, ktorí ukazuje fungovanie vodnej elektrárne aj zariadenia na výrobu drevených peliet.
„Pri výbere cieľov bolo pre nás dôležité, aby bola použitá technika na mieste dobre vysvetlená, najlepšie prostredníctvom prehliadok, vo forme informačných centier alebo pomocou náučných chodníkov s informačnými tabuľami,“ povedal pri predstavovaní sprievodca jeden z jeho autorov Martin Frey. „Turisti vďaka tomu budú mať možnosť už teraz zažiť budúcnosť energetiky,“ dodal.
Sprievodca okrem odporúčaných cieľov predstavuje tiež celý koncept transformácie energetiky. Snažia sa presvedčiť čitateľa, že obnoviteľné zdroje predstavujú najlepšiu a najčistejšiu budúcnosť pre zásobovanie Nemecka elektrinou a teplom.
Nemecko v súčasnosti pokrýva z obnoviteľných zdrojov zhruba štvrtinu svojej spotreby elektriny, do roku 2025 chce tento podiel zvýšiť na 40 až 45 %. Obnoviteľné zdroje majú úplne nahradiť výrobu v jadrových elektrárňach , ktoré by mali byť vyradené z prevádzky do roku 2022. Mali by tiež pokryť časť výroby uhoľných elektrární, ktorých prevádzku chce nemecká vláda obmedziť, pretože produkujú veľké množstvo oxidu uhličitého, ktorý podľa vedcov prispieva ku globálnym zmenám klímy.
Rozvoj obnoviteľných zdrojov Nemecko financuje prostredníctvom prevádzkových grantov, ktoré majú vyrovnať rozdiel medzi výrobnou a trhovou cenou elektriny. Túto podporu platia spotrebitelia v konečných cenách prúdu a v posledných rokoch sa kvôli tomu v Nemecku elektrina stále zdražuje, aj keď jej burzová cena klesá. Najväčšiu ťarchu podpory obnoviteľných zdrojov nesú domácnosti a malé firmy, podniky s energeticky náročnou výrobou majú z platenia „zelenej prirážky“ výnimku, aby si udržali konkurencieschopnosť na svetovom trhu.
(c) energia.sk, ČTK