Odborníci zo Žilinskej univerzity získali patent na využitie odpadového tepla
Žilinská univerzita. Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Aktuálne trendy v priemysle hovoria o nevyhnutnosti úspor energie, znižovaní nákladov na výrobu a využívaní druhotných energetických zdrojov. Tím odborníkov sa preto zameral na výskum nových technológií, a to využitie odpadového tepla. „Spätné získavanie tepla je zabezpečené takzvaným rekuperačným zariadením, prostredníctvom ktorého sa využitím odpadového tepla zohrieva voda alebo vyrába para,“ vysvetlil jeden z pôvodcov technológie Milan Malcho. Inovácia tohto technického riešenia je v tom, že pozostáva z dvoch základných za sebou radených funkčných výmenníkov tepla spaliny – vzduch a spaliny – voda, kde je konečným výstupom teplá úžitková voda. „Doteraz komerčne dostupné výmenníky tepla nie sú navrhnuté pre použitie v ťažkom priemysle,“ doplnil.
Technológia má už aj priemyselné využitie. Výrobca hliníkových zliatin akciová spoločnosť Confal ju využíva už viac ako tri roky. „Počas tohto obdobia sme zaznamenali reálne úspory energií vo výrobnom procese. Zariadenie je jednoduché na obsluhu, najmä čo sa týka údržby a čistenia. Doriešiť je potrebné ešte vhodnosť použitých materiálov, keďže na ich povrchu dochádza k zvýšenému opotrebeniu,“ povedal výrobno-technický riaditeľ spoločnosti Ján Šeďo.
Ďalšie reálne využitie technológie je podľa analýzy komerčného potenciálu, vykonaného Centrom vedecko-technických informácií (CVTI) SR, v oblasti spracovania kovov, keramiky, tehál, ale tiež pri plynových horákoch a ohreve úžitkovej vody. „Najvyšší komerčný prínos by sme mohli očakávať, ak by sa Žilinská univerzita rozhodla začať vlastnú výrobu na základe tohto vynálezu, čo znamená založenie spin-off firmy. Reálnejšie však vidíme založenie spoločné podniku univerzity a existujúcej firmy, takzvaného joint venture podniku, alebo udelenie licencie ďalším firmám na používanie tejto technológie,“ uviedol Jaroslav Noskovič z CVTI SR.
Žilinská univerzita spolupracuje na komercializácii technológie spoločne s CVTI SR, ktoré realizuje projekt Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku (NITT SK) zameraný na podporu prenosu výsledkov výskumu do praxe. „Na základe tejto spolupráce sme mohli zabezpečiť patentovú ochranu či pripraviť napríklad marketingovú prezentáciu technológie na získanie potenciálnych partnerov z praxe,“ uviedla Janka Macurová z oddelenia pre vedu a výskum rektorátu ŽU v Žiline.
Projekt NITT SK zabezpečuje podporu celého procesu transferu technológií tak po odbornej, administratívnej, ako i finančnej stránke. Poslaním tohto národného projektu je podľa hovorcu ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Michala Kaliňáka podanie pomocnej ruky dobrým nápadom, ktoré sa premenia z nápadov do podoby vynálezov využívaných v praxi, a to s prihliadnutím na ochranu duševného vlastníctva tých, vďaka ktorým sa nápad stáva súčasťou života.
(c) energia.sk