Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. mája 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ropnú alternatívu Slovensko nemá. Zatiaľ

Slovensko získava takmer všetku ropu z Ruska prostredníctvom ropovodu Družba, konkrétne jeho južnej vetvy, ktorá prechádza cez územie Ukrajiny. Prehlbujúci sa konflikt medzi Moskvou a Kyjevom vyvolal obavu z možného zastavania dodávok tejto strategickej suroviny. Štátny prepravca ubezpečuje, že ropa tečie na naše územie v štandardnom režime, podľa harmonogramu a platných zmlúv: „Ohrozenie bezpečnosti prepravy sme nezaznamenali,“ uviedol pre energia.sk Martin Ružinský, riaditeľ pre prepravu ropy spoločnosti Transpetrol.

Ružinský na druhej strane pripustil, že v súvislosti s krízou na Ukrajine existujú isté bezpečnostné riziká. V súčasnosti ale nie je dôvod na zásadné obavy. „Ropovodné zariadenia na území SR, ako aj na území iných štátov, spĺňajú z pohľadu bezpečnosti vysokú úroveň ochrany,“ podčiarkol.

V prípade potreby sa Slovensko môže spoľahnúť na núdzové zásoby ropy – naša krajina je zaviazaná držať rezervu na úrovni minimálne 90 dní priemerného denného čistého dovozu. Táto povinnosť je od minulého roka v kompetencii Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov (EOSA). V správe Úradu vlády SR sa uvádza, že ku koncu roka 2013 predstavovali núdzové zásoby SR 715 tis. ton ropy.

Na výpadok dodávok z Ruska nie sme pripravení

Ak by došlo k výpadku dodávok ruskej ropy cez ropovod Družba, Slovensko v súčasnosti nemá k dispozícii plnohodnotnú alternatívu. „Prípadný výpadok v dodávkach po tejto trase bude možné nahradiť až po ukončení projektu na rekonštrukciu ropovodu Adria, resp. ropovodu BSP (Bratislava-Schwechat Pipeline) s využitím možnosti jeho reverzného toku,“ vysvetlil ďalej Ružinský.

Ako najreálnejšia sa v súčasnosti javí možnosť prepravy ropy z juhu. O modernizácii slovensko-maďarského potrubia, ktoré prepája Družbu s ropovodom Adria, sa hovorí už niekoľko rokov. Technicky je možné dopraviť ropu na Slovensko tzv. južnou cestou už dnes, no iba v obmedzenom množstve zhruba 3,5 mil. ton ročne. Po rekonštrukcii ropovodu Friendship1, ktorý spája slovenskú obec Tupá a maďarské mesto Százhalombatta, by sa mala prepravná kapacita zvýšiť tak, aby zodpovedala potrebám rafinérie Slovnaft. Tá je hlavným zákazníkom Transpetrolu. „Zostáva doriešiť vzťahy s chorvátskou stranou, čo sa v súčasnosti snažíme zabezpečiť nielen na podnikovej, ale aj diplomatickej úrovni,“ doplnil Ružinský.

Na modernizácii prepojenia sa v roku 2012 dohodli spoločnosť Transpetrol a skupina MOL podpisom memoranda. Skupina MOL sa v ňom zaviazala, že zrekonštruuje takmer 120 km dlhý úsek na maďarskej strane. Šéf Slovnaft-u Oszkár Világi krátko po podpise memoranda uviedol, že investícia by sa mala pohybovať v rozmedzí  50 – 70 mil. eur. Transpetrol zmodernizuje 10 km časť potrubia na slovenskom území.

Podľa Slovnaftu pokračuje modernizácia v súlade s pôvodným harmonogramom. Po ukončení prác sa  prepravná kapacita ropovodu zvýši na úroveň minimálne 6 mil. ton ropy ročne. „Cieľ je, aby prepojenie so zvýšenou kapacitou bolo plne funkčné ku koncu roka 2014,“ uviedol pre náš portál hovorca spoločnosti Anton Molnár.

Zvýšenie kapacity prepoja na Adriu je tiež obchodnou príležitosťou, ako obnoviť dodávky ruskej ropy na Balkán. Štátny prepravca by si tak mohol finančne prilepšiť. Záujem o dodávky údajne registruje zo Srbska i Chorvátska. Posledná dodávka do srbských rafinérií cez územie Slovenska sa uskutočnila ešte v roku 2001.

Preprava cez Družbu dlhodobo klesá

Hoci technická prepravná kapacita ropovodu Družba na našom území je zhruba 20 mil. ton ropy ročne, Transpetrol v roku 2012 prepravil 8,4 mil. ton. Najväčším odberateľom je bratislavský Slovnaft (viac ako 60 % prepravovaného množstva ropy), v menšej miere tiež české rafinérie. Objem prepravy na český trh však dlhodobo klesá, a tým aj tržby štátneho prepravcu. Dôvodom nižšieho dopytu je rastúci odber českých rafinérií cez ropovod IKL z Nemecka. Konkurenčný ropovod je v prevádzke od roku 1996 a je zásobovaný ropou z väčšieho ropovodu TAL.

Upadajúci význam Družby by mohol pozdvihnúť ropovod Bratislava – Schwechat Pipeline (BSP). Štátny prepravca sa snaží presadiť jeho realizáciu už viac než jednu dekádu. „Pre SR je mimoriadne dôležité zachovať si význam tranzitnej krajiny v oblasti energetických surovín, čo platí v plnej miere aj pre tranzit ropy prostredníctvom ropovodu Družba,“ skonštatoval Robert Nemcsics, splnomocnenec Ministerstva hospodárstva SR pre ropovod BSP. Projekt by spojil Bratislavu s rafinériou OMV v rakúskom Schwechate. Jeho ročná technická kapacita by podľa plánov mala dosiahnuť 5 mil. ton ropy.

Prechod projektu BSP do ďalšej fázy brzdí predovšetkým jeho trasovanie. Tŕňom v oku je najmä pre environmentálnych aktivistov. Okrem toho, ropovod podľa nich nepredstavuje posilnenie energetickej bezpečnosti, keďže aktuálne neexistuje voľná kapacita na prepravu ropy zo západu na Slovensko. Opačný názor zastáva ale rezort hospodárstva, podľa ktorého reverzný tok nového prepojenia vytvára perspektívu dodávok z ropovodných sústav TAL a AWP. Plánovaný ropovod  medzi Bratislavou a Schwechatom zaradila Európska komisia do zoznamu projektov spoločného záujmu (PCI).

Rokuje sa o novom dlhodobom kontrakte

Slovensko má s Ruskom uzavretú dlhodobú zmluvu o dodávke ropy v objeme 6 mil. ton ročne. Platnosť kontraktu z roku 1999 vyprší v posledný decembrový deň tohto roka. Ruská spravodajská agentúra ITAR-TASS nedávno informovala, že na medzivládnej úrovni sa diskutuje o jeho predĺžení do roku 2029. Prebiehajúce rokovania potvrdila aj slovenská strana, bližšie podrobnosti zmluvy ale komentovať nechce. „Jej náležitosti však budú zverejnené až po uzavretí dohody,“ uzavrel pre energia.sk Robert Nemcsics.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.