Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. mája 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nemecko by vraj malo urýchliť premenu energetiky

„Svoju závislosť od dovozu surovín môžeme znížiť, keď urýchlime transformáciu energetiky. Potrebujeme k tomu predovšetkým aktívny prístup vlády pri formovaní energetického trhu, pretože jedine s pomocou stimulov pre vytváranie nových kapacít bude možné nahradiť výrobu elektriny z fosílnych zdrojov,“ uviedol predseda zväzu Hermann Albers.

Po obmedzení energetickej závislosti celej Európskej únie od Ruska volal v apríli aj poľský premiér Donald Tusk. Podľa neho by mala vzniknúť energetická únia, ktorá by koordinovala zabezpečenie energetických surovín pre všetky štáty EÚ a zabezpečila by zdroje plynu vo väčšej miere mimo Rusko. Tusk tiež vyzval k väčšiemu využívaniu uhlia a bridlicového plynu z prírodných zásob, ktoré majú členské krajiny únie.

Nemeckí prevádzkovatelia obnoviteľných zdrojov síce vítajú možnosť obmedzenia závislosti od ruských surovín, namiesto ťažby uhlia a bridlicového plynu ale volajú po zelenej elektrine. Albers pripomenul, že v poslednom desaťročí sa podiel obnoviteľných zdrojov na výrobe elektriny v Nemecku zvýšil zo zanedbateľného množstva na 25 %. K rozvoju pomohli predovšetkým vysoko nastavené výkupné ceny prúdu z obnoviteľných zdrojov, ktoré boli v niektorých prípadoch garantované až na 20 rokov.

Podpora obnoviteľných zdrojov sa ale premieta do ceny elektriny, pretože spotrebitelia musia platiť stále sa zvyšujúcu „zelenú prirážku“ k burzovej cene prúdu. Väčšinu nákladov na podporu pritom nesú domácnosti a malé firmy, pretože podniky s energeticky náročnou výrobou majú z platenia príspevku výnimku, aby si udržali konkurencieschopnosť na zahraničných trhoch.

Kvôli drahej elektrine schválila tento rok vláda reformu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov. Podľa nových pravidiel sa vyplácaná podpora zníži. Vláda tiež stanovila hornú hranicu pre inštalovaný výkon nových výrobných zariadení a pri prekročení tejto hranice nemajú prevádzkovatelia obnoviteľných zdrojov nárok na ďalšiu podporu. Kabinet však počíta s tým, že aj napriek obmedzeniu pomoci sa v roku 2025 budú obnoviteľné zdroje podieľať na celkovej výrobe elektriny v Nemecku 40 až 45 percentami.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.