Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. apríla 2014 Jadrová energia od Energia.skTASR

Analýzy potvrdzujú, že rozvoj jadrovej energetiky je potrebný a nevyhnutný

Podľa fyzika by mal mať každý štát predstavu, aká bude jeho energetická budúcnosť. V Česku ju obsahuje dokument Energetická koncepcia.

Opatrnosť postupu v tejto strategickej oblasti je nevyhnutná. Koncepcia musí predovšetkým zabezpečiť dostatok energie aj v nepriaznivých podmienkach. Musí byť skôr konzervatívna. Nemôže sa napríklad spoliehať na nečakané technologické prevraty. Zároveň musí umožňovať dostatočnú flexibilitu, aby sa prípadné nové technológie, pokiaľ sa stanú realizovateľnými, dali využiť.

Koncepcia môže len ťažko reagovať na rýchle výkyvy ceny elektriny na burze, ku ktorým dochádza v posledných rokoch. V súčasnosti ceny silovej elektriny nemajú nič spoločné so skutočne trhovými cenami, a už vôbec nesúvisia s reálnymi nákladmi na elektrinu produkovanú príslušnými zdrojmi. Cenu určujú hlavne politické rozhodnutia a z nich vyplývajúce dotácie a sankcie. Tie ťažko predpovedať. Pre Česko je situácia o to horšia, že trhu s elektrinou v regióne dominuje Nemecko, jeho politici a verejnosť.

Energetická koncepcia a z nej vychádzajúci „energeticky mix“ by tak mali odzrkadľovať technologické možnosti, miestne podmienky a súčasný stav energetiky; teda realitu a nie deformácie vytvorené ideologickými zásahmi.

Česká republika je v súčasnosti významným čistým exportérom elektriny a má priestor pre ďalšie zníženie produkcie elektriny z uhlia obmedzením jeho vývozu. Nebude to však jednoduché. V Nemecku, najmä v bezveterných obdobiach, bude po českej elektrine veľmi vysoký dopyt. Ten sa v nasledujúcich rokoch dramaticky zvýši. Bavorsko začne odstavovať svoje jadrové bloky, ktoré mu budú citeľne chýbať.

Nemecko už niekoľko rokov ide po ceste zmeny svojej energetickej koncepcie (Energiewende). K jej širokej realizácii dôjde na budúci rok. Doteraz odstavili v krajine jadrové bloky hlavne na severe. V Bavorsku, v najpriemyselnejšej spolkovej krajine, zatiaľ odpojili od siete len jeden malý blok. Jeho jadrové elektrárne tam však kryjú takmer 50 % jej spotreby. V rokoch 2015 až 2017 sa majú v Bavorsku odstaviť zdroje, ktoré mu teraz dodávajú viac ako 30 % elektriny.

Wágner tvrdí, že v Česku nemá zmysel stavať slnečné či veterné elektrárne pre dodávky elektriny do siete. Oba zdroje sú veľmi efektívne v decentralizovanej podobe pre samospotrebu, alebo na dedinách s väčšou poľnohospodárskou produkciou.

Aké sú ďalšie možnosti? Veľké priehrady sa už nedajú stavať. Možno ešte zvýšiť počet malých vodných elektrární a zlepšiť ich efektívnosť. Plyn môže len ťažko dostať väčší priestor. Dováža sa (navyše z rizikových oblastí) a rozvoj nových spôsobov jeho ťažby, najmä takzvaného bridlicového plynu, sa v Európe zatiaľ nedá predpokladať. Zásoby uhlia už dlho nevydržia. Jeho spaľovanie je ekologicky problematické.

Pri konzervatívnom pohľade sú jediným smerom postupu, ktorý možno vo väčšom rozsahu realizovať, jadrové zdroje. V Česku je dosť priestoru pre dostavbu Temelína i pre ďalší blok v Dukovanoch.

Reálnych možností rozvoja českej energetiky veľa nie je, preto aj návrh aktualizácie českej energetickej koncepcie, kladie dôraz na jadro.

Vladimír Wágner pracuje na oddelení jadrovej spektroskopie v Ústave jadrovej fyziky Akadémie vied ČR v Řeži pri Prahe. Zaoberá sa výskumom horúcej a hustej jadrovej hmoty pomocou zrážok relativistických ťažkých iónov a možnosťou transmutácie jadrového odpadu intenzívnymi tokmi neutrónov.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.