Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Otvorenie kotolne na biomasu STEFE - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Slávnostné prestrihávanie pásky: Josef Landschützer (druhý zľava)
25. apríla 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Teplo z biomasy dostalo v Rožňave zelenú

V Rožňave slávnostne uviedli do prevádzky novú kotolňu na biomasu. Pozostáva z dvoch kotlov s najmodernejšou technológiou, každý s tepelným výkonom 750 kW. Dlhodobá stratégia STEFE zameraná na produkciu tepla z obnoviteľných zdrojov sa podľa predsedu predstavenstva Josefa Landschützera ukazuje ako správna. Dôkazom je podľa neho aj aktuálne napätie na Ukrajine, ktoré vyvolalo obavy o bezpečnosť dodávok plynu do Európy. Šéf STEFE považuje biomasu za trvalo udržateľný a zároveň najekonomickejší spôsob výroby tepla. „Okrem toho, ak biomasa pochádza z domáceho regiónu, podporujeme tým tvorbu lokálnych hodnôt,“ zdôraznil vo svojom príhovore Landschützer.

Investícia STEFE do biomasovej kotolne presiahla 1,3 milióna eur. Konečná suma zahŕňa okrem kotlov aj náklady spojené s vybudovaním spevnenej plochy, na ktorú prichádzajú kamióny s drevnou štiepkou, a ktorá slúži tiež na jej skladovanie. Celý projekt sa financoval výhradne zo súkromných zdrojov.

Dva kotly na biomasu pokrývajú základný výkon. Foto: energia.sk

Zámer postaviť kotolňu na biomasu sa rodil niekoľko rokov. Vzhľadom na finančnú náročnosť investície došlo v prvej fáze k rekonštrukcii rozvodov a zrušeniu menších a málo efektívnych kotolní na sídlisku Juh. Podľa technického riaditeľa STEFE Jána Brunnera došlo k finalizácii projektu v roku 2012. O niekoľko mesiacov neskôr sa začalo s prvými stavebnými prácami. Vlani nasledovalo spustenie do skúšobnej prevádzky. Historicky prvá dodávka tepla z biomasy v Rožňave sa uskutočnila 1. októbra 2013. Kolaudácia projektu sa ukončila koncom marca.

Súčasťou tepelného hospodárstva STEFE na rožňavskom sídlisku sú aj 3 moderné plynové kotle. Tepelný výkon každého z nich je 2,8 MW. Ich úlohou je pokrývať špičkové alebo vyššie odbery tepla. Spolu s biomasovou kotolňou bude STEFE svojou výrobou pokrývať 40 % spotreby tepla v meste.

Celoročná prevádzka kotolne 

Tepelný zdroj na biomasu sa projektoval na využitie počas celého roka. Množstvo dodávok tepla závisí do veľkej miery od počasia. „Ak by sa zopakovala tohtoročná mierna zima, produkciou tepla z obnoviteľného zdroja by sme dokázali pokryť 50 až 60 % potrieb celého sídliska,“ vysvetlil Brunner. Za najväčšiu prednosť technológie považuje možnosť merania regulácie. Biomasa je prioritným palivom. V praxi to znamená, že drevná štiepka sa vždy uprednostní ako prvé palivo. Aby sa dosiahla maximálna efektívnosť, do akumulačnej nádrže s kapacitou 60 kubíkov sa hromadí nespotrebované teplo, ktoré sa vyrába počas nočných hodín. Celý objem zásobného tanku sa tak môže využiť počas rannej špičky, čím sa eliminuje potreba spúšťať kotle na zemný plyn.

Drevná štiepka od lokálnych dodávateľov

V kotolni sa spaľuje biomasa výhradne z domáceho regiónu. Skupina STEFE nakupuje drevnú štiepku od lokálnych producentov. Podľa Brunnera má logistika dodávky biomasy svoje opodstatnenie len do istej vzdialenosti, v opačnom prípade už náklady na transport zvyšujú cenu samotnej štiepky. „Biomasa v našich prevádzkach určite pochádza z blízkeho okolia, 20 – 30 km, maximálne 50 km od miesta spotreby,“ podčiarkol.

Výroba tepla z biomasy sa považuje za CO2 neutrálnu. Vďaka cyklónom a elektrostatickému odlučovaču je zabezpečené čistenie spalín podľa požadovaných štandardov. Účinnosť zdroja v Rožňave dosahuje okolo 92 %.

V kotolni sú tiež 3 plynové kotly, každý s výkonom 2,8 MW. Foto:energia.sk

Rozvoj centrálneho vykurovania v Rožňave

Rozvoj CZT v Rožňave je podľa Landschützera na dobrej ceste. Spoločnosť Energie Steimermark, do skupiny ktorej patrí STEFE SK, pôsobí v meste už takmer dve desaťročia. „Od roku 1996 bolo v Rožňave obnovených 63 % tepelných rozvodov,“ uviedol s tým, že do modernizácie centrálneho vykurovania sa doteraz preinvestovalo viac než 9 mil. eur. „Vyše 90 % všetkých zákazníkov STEFE v meste Rožňava je vybavených systémom KOST (kompaktných odovzdávacích staníc tepla, pozn. red.), ktorý im prináša komfort,“ informoval.

S výrobou a dodávkou tepla z biomasy má  skupina STEFE dlhoročné skúsenosti. V súčasnosti okrem Rožňavy prevádzkuje vlastné zdroje tiež v Rimavskej Sobote a Kremnici, ktorá je zároveň najnovšou akvizíciou spoločnosti. Partnerské zmluvy s výrobcami tepla z biomasy má firma v Banskej Bystrici, mestskej časti Radvaň, vo Veľkom Krtíši a Revúcej.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.