L. Mikuláš: Na najväčšom sídlisku spustili skúšobnú prevádzku kotolne na biomasu
„Zmyslom tejto investície je stabilizácia ceny tepla využitím obnoviteľných zdrojov energie. Efektivita dovozu drevnej štiepky je maximálne 40 kilometrov, palivo bude z blízkeho okolia. Približne 800.000 eur za 15.000 ton drevnej štiepky tak ročne zostane na rozdiel od nákupu zemného plynu tu, čo dá sprostredkovane prácu ľuďom z regiónu,“ zdôraznil Miroslav Pajchl z nadnárodnej skupiny Cofely, do ktorej patrí aj prevádzkovateľ tepelného hospodárstva v L. Mikuláši, spoločnosť LMT.
Podľa zástupcu zhotoviteľa, spoločnosti Herz, Vendelína Hozzánka je ďalšou podstatnou výhodou oveľa menšie zaťaženie životného prostredia škodlivými emisiami. „Európska legislatíva a príslušné záväzky SR preferujú znižovanie emisií na báze CO2,“ vysvetlil s tým, že nová technológia zabezpečí ročnú úsporu takýchto emisií na úrovni 6000 ton. „Pri spaľovaní drevnej štiepky vzniká od 3 do 5 % popola,“ spresnil.
Spoločnosť Cofely pripravuje výhľadovo obdobnú investíciu na ďalšom liptovskomikulášskom sídlisku Nábrežie. „Podobné projekty chystáme napríklad aj v Brezovej pod Bradlom či Moldave nad Bodvou. Opakujem, celoeurópsky presadzujeme obnoviteľné zdroje energie, nevynímajúc Slovensko. V neposlednom rade je to významný krok k väčšej energetickej samostatnosti a nezávislosti,“ dodal Pajchl.
Copyright © TASR 2010