V. Putin poslal lídrom EÚ vrátane R. Fica list o situácii s plynom na Ukrajine
Výkon ukrajinskej ekonomiky sa v uplynulých mesiacoch prudko prepadol, rovnako ako jej priemysel a stavebný sektor, zatiaľ čo rozpočtový deficit stúpa a odliv zahraničného kapitálu zrýchľuje. Podľa Putina tak Ukrajina smeruje k bankrotu.
Rusko a Európska únia (EÚ) sú najväčšími obchodnými partnermi Kyjeva. Na januárovom summite EÚ-Rusko sa preto Moskva s Bruselom dohodla na konzultáciách o vývoji ukrajinskej ekonomiky, ale všetky snahy Ruska o skutočné konzultácie nepriniesli žiadny výsledok, píše Putin.
Namiesto konzultácií počúva Rusko výzvy, aby znížilo Ukrajine cenu plynu dohodnutú v kontrakte, ktorá je vraj politicky motivovaná. To podľa ruského prezidenta vyvoláva dojem, že európski partneri chcú obviniť Rusko z krízy ukrajinskej ekonomiky.
Moskva pritom podľa neho od začiatku nezávislosti Ukrajiny podporovala stabilitu jej ekonomiky a dodávala jej plyn za nižšie ako trhové ceny. V januári 2009 za účasti vtedajšej premiérky Julie Tymošenkovej podpísali obe krajiny dlhodobý kontrakt na dodávky plynu na roky 2009 až 2019. Táto dohoda poskytuje aj záruky za neprerušovaný tranzit plynu cez Ukrajinu. Rusko do písmena plní podmienky kontraktu, uvádza Putin v liste. Pripomína tiež, že v tom čase bol rovnako ako dnes ukrajinským ministrom energetiky Jurij Prodan.
Podľa kontraktu malo Rusko v rokoch 2009 až 2014 dodať Ukrajine 147,2 miliardy kubických metrov (m3) plynu. Od podpisu kontraktu až doteraz, zdôraznil ruský prezident, sa stanovený cenový vzorec nemenil. Ukrajina do augusta 2013 pravidelne uhrádzala účty za plyn v súlade s týmto cenovým vzorcom.
Fakt, že po podpise zmluvy poskytlo Rusko Ukrajine celú škálu bezprecedentných privilégií a zliav z ceny plynu, je podľa Putina celkom iná záležitosť. Od začiatku roka 2009 dosiahli tieto zľavy sumu 17 miliárd USD (12,26 miliardy eur). K nim by sa malo pripočítať ďalších 18,4 miliardy USD ako minimálna pokuta, za ktorú si môže Ukrajina sama. Spolu tak za uplynulé štyri roky poskytlo Rusko ukrajinskej ekonomike dotáciu vo výške 35,4 miliardy USD, tvrdí ruský prezident. Navyše vlani v decembri jeho krajina poskytla Kyjevu úver vo výške ďalších 3 miliárd USD.
Celú túto obrovskú sumu Moskva vynaložila na udržanie stability a kredibility ukrajinskej ekonomiky a zachovanie pracovných miest. Žiadny iný štát tak nepodporil Ukrajinu ako Rusko, píše Putin.
Európski partneri podľa neho namiesto skutočnej pomoci ponúkli len sľuby, po ktorých nenasledujú žiadne reálne činy. EÚ vraj využíva Ukrajinu len ako zdroj základných potravinárskych a nerastných surovín a zároveň ako trh pre hotové produkty, čím prispieva k rastu obchodného deficitu Ukrajiny, ktorý už prekročil 10 miliárd USD.
Krízu ukrajinskej ekonomiky tak podľa Putina z veľkej časti vyvolala nerovnováha v obchodnej výmene s Európskou úniou, čo zase negatívne ovplyvnilo schopnosť Kyjeva plniť svoje zmluvné záväzky za dodávky plynu.
Gazprom nechce nič iné, len dodržať záväzky vyplývajúce z kontraktu z roku 2009, pričom v ňom neplánuje žiadne dodatočné zmeny. A to sa týka aj zmluvnej ceny za plyn, ktorá sa určuje striktne podľa dohodnutého vzorca. Rusko nemôže a nemalo by jednostranne niesť bremeno podpory ukrajinskej ekonomiky v podobe poskytovania zliav či odpustenia dlhov, čím v podstate pokrýva schodok Kyjeva v obchode s EÚ, tvrdí Putin.
Dlh NAK Naftogaz Ukraine za dodávky plynu každý mesiac stúpa. Ešte v marci odoberala Ukrajina plyn za zľavenú cenu a ani tieto dodávky doteraz neuhradila. Preto sa Gazprom rozhodol účtovať Kyjevu plnú cenu za plyn a v prípade, že opäť nedodrží platobné podmienky, úplne zastaví alebo obmedzí dodávky plynu na Ukrajinu. Gazprom teda dodá Ukrajine len taký objem plynu, ako si dopredu predplatí.
Ruský prezident pripúšťa, že je to extrémne opatrenie, ktoré môže ohroziť transport plynu cez Ukrajinu do EÚ. Moskva si podľa neho tiež uvedomuje, že to Ukrajine sťaží vytvorenie dostatočných rezerv plynu pre jesenné a zimné obdobie. Pre zabezpečenie neprerušeného tranzitu suroviny do Európy je preto potrebné dodať Ukrajine 11,5 miliardy m3 plynu, čo bude stáť približne 5 miliárd USD.
Európski partneri sa podľa Putina jednostranne rozhodli vycúvať z konzultácií s Ruskom, čím mu nedali na výber. Existuje pritom len jediné východisko z tejto situácie, a to začať bez odkladov konzultácie na úrovni ministrov hospodárstva, financií a energetiky a spoločne vpracovať návrh krokov na stabilizáciu ukrajinskej ekonomiky a zabezpečenie dodávky a tranzitu ruského plynu v súlade s podmienkami spomínaného kontraktu. „Nesmieme strácať čas,“ dodal v liste Putin.
Rusko je podľa neho pripravené podieľať sa na stabilizácii ukrajinskej ekonomiky, ale nie jednostranne, ale za rovnakých podmienok ako EÚ. A žiada tiež, aby sa vzali do úvahy aj jeho doterajšie investície, príspevky a výdavky na podporu Ukrajiny. Len takýto prístup považuje Moskva za férový a vyvážený, a len ten môže priniesť úspech.
(1 EUR = 1,3867 USD)
Copyright © TASR 2014