Nemecko sa dohodlo s EK na poplatkoch za OZE
Rokovania s Európskou komisiou uzavrela nemecká vláda v pondelok večer a zákon, ktorý pre dohodu vytvorí právne podmienky, by mal kabinet podľa Gabriela prijať v máji. Minister očakáva, že po novom bude môcť využívať výnimku približne 1.600 nemeckých firiem namiesto doterajších 2.000.
Podniky s energeticky náročnou výrobou budú môcť vďaka výnimke platiť len 15 až 20 percent z výšky „zelenej prirážky“, ktorú odvádzajú spotrebitelia v cene elektriny. „Mimoriadne energeticky intenzívnym podnikom zákon zaistí, že zaťaženie (poplatkom na podporu obnoviteľných zdrojov) neprekročí 0,5 percenta ich obratu,“ povedal Gabriel na tlačovej konferencii.
Nemecko výnimku pre energeticky náročné podniky vysvetľuje tým, že je potrebná, aby vysoké náklady na obnoviteľné zdroje nepripravili nemecký priemysel o jeho konkurencieschopnosť na globálnom trhu. „Vďaka dohovore bude môcť Nemecko zachovať státisíce pracovných miest v energeticky náročnom priemysle,“ povedal Gabriel.
Niektoré európske krajiny považovali postup Berlína za nedovolenú štátnu pomoc domácemu priemyslu. Európska komisia preverovala systém výnimiek od vlaňajšieho decembra.
V súčasnosti zvýhodnené podniky platia „zelenú prirážku“ vo výške 0,05 centa za kilowatthodinu. Domácnosti a malé firmy platia 6,24 centa za kilowatthodinu. Priemerná nemecká štvorčlenná domácnosť tak ročne zaplatí na podpore obnoviteľných zdrojov približne 220 eur.
Príspevok na obnoviteľné zdroje obsiahnutý v cene elektriny slúži na pokrytie rozdielu medzi trhovou cenou elektriny a garantovanou cenou, ktorú sa štát zaviazal prevádzkovateľom obnoviteľných zdrojov vyplácať. Podpora má prispieť k väčšiemu rozvoju obnoviteľných zdrojov, ktoré by podľa plánov nemeckej vlády mali v krajine nahradiť jadrové elektrárne a časť uhoľných.
Zdroj: ČTK, energia