Poľsko uviedlo do prevádzky plynovod z Nemecka
Vybudovanie nových plynovodov a zlepšenie infraštruktúry existujúcich potrubí, ktoré by umožnilo transport plynu aj opačným smerom, zo západu na východ, je jednou z priorít EÚ od roku 2009. Moskva vtedy uprostred zimnej vykurovacej sezóny zastavila dodávky plynu do Európy pre spor s Ukrajinou o cenu plynu.
Anexia Krymu a eskalácia krízy na Ukrajine ešte zvýšili tlak na Brusel, aby hľadal spôsoby, ako znížiť závislosť EÚ od dodávok ruského plynu. Tie sa podieľajú zhruba jednou tretinou na celkovej spotrebe komodity v európskom bloku a mnohé štáty na východe únie sú odkázané výlučne na plyn z Ruska.
Moskva zároveň oznámila, že od apríla zvyšuje cenu plynu pre Ukrajinu o 40 percent. Rusko tak vystupňovalo tlak na dočasnú vládu v Kyjeve za jej proeurópsku orientáciu a odmerný postoj k Moskve. To ešte zvýraznilo potenciálnu hrozbu opätovného prerušenia dodávok ruského plynu do Európy cez územie Ukrajiny.
Takzvaný reverzný tok umožňuje transport plynu z Nemecka do Poľska. Po rozšírení kompresnej stanice v nemeckom meste Mallnow a vybudovaní nového potrubia do Poľska je možné transportovať cez túto prípojku smerom na východ 2,3 miliardy metrov kubických (m3) plynu ročne s potenciálnom ďalšieho zvýšenia jeho kapacity na 5,6 miliardy m3 plynu.
Krajiny strednej a východnej Európy, vrátane Česka, Slovenska, Maďarska a Rakúska, po plynovej kríze v roku 2009 upravili potrubia na svojom území tak, aby umožňovali reverzný tok a vybudovali medzi sebou nové prípojky.
Ruský energetický gigant Gazprom zatiaľ neprerušil dodávky plynu do Európy cez Ukrajinu napriek kríze a napätým vzťahom medzi Moskvou a Kyjevom.
Copyright © TASR 2014