Na Slovensku vlani klesla spotreba zemného plynu o 1,1 %
Spotreba zemného plynu v EÚ vlani mierne klesla. V 28 členských štátoch EÚ sa v roku 2013 znížila spotreba plynu o 1,4 % na 4.989 TWh, čo zodpovedá 462 mld. metrov kubických. Podľa predbežných údajov asociácie Eurogas, ktoré má portál energia.sk k dispozícii, klesol vlani európsky dopyt po zemnom plyne najmä v dôsledku nižšieho využitia tejto komodity v sektore energetiky.
„Pokles dopytu po zemnom plyne môžeme čiastočne prisúdiť zvýšenej konkurencii zo strany obnoviteľných zdrojov, ktoré sú dotované. Vzniká tak ale paradoxná situácia, že energetické palivá s vyššími emisiami skleníkových plynov, ako je napríklad uhlie, nahrádzajú zemný plyn a to je potrebné rýchlo zmeniť,” uviedla Beate Raabeová, generálna tajomníčka asociácie Eurogas.
Hoci v prvej polovici roka 2013 dopyt po plyne vzrástol, najmä v dôsledku studeného počasia, súhrn ďalších faktorov mal na odber suroviny v nasledujúcich mesiacoch negatívny vplyv. Výsledkom sa stalo, že pokles spotreby plynu v EÚ pokračuje už tretí rok za sebou. Rozmach obnoviteľných zdrojov energie a klesajúce ceny uhlia spolu s nízkymi cenami emisných povoleniek spôsobili, že úpadok výroby elektriny spaľovaním plynu sa ešte viac prehĺbil. Európsku spotrebu tlačil dole aj stagnujúci hospodársky rast, a teda aj nižší dopyt po elektrine.
Vlna chladnejšieho počasia, ktorá v roku 2013 zasiahla krajiny EÚ, spôsobila, že v sektore domácností a služieb dopyt po zemnom plyne medziročne narástol. Relatívne chladnú jar ale v konečnom dôsledku vyvážili miernejšie zimné teploty v priebehu posledného štvrťroku.
Slabší dopyt po zemnom plyne ovplyvnila aj pokračujúca hospodárska recesia v Európe. Priemerná produkcia priemyslu v členských krajinách EÚ vlani medziročne klesla o 0,5 %.
Z pohľadu ponuky, európska ťažba zemného plynu v roku 2013 medziročne klesla o 1 % na 1.690 TWh, čo zodpovedá 156 mld. metrov kubických. Ťažba plynu na území EÚ ale naďalej zostáva najväčším zdrojom tejto strategickej suroviny pre zákazníkov z krajín EÚ-28, ktorá sa celkovo podieľa na 33 % všetkých dodávok. Pozíciu najväčšieho externého dodávateľa si udržalo Rusko, ktoré do EÚ predáva 27 % plynu, nasleduje Nórsko s 23 % a Alžírsko s 8 %. Do EÚ prúdi aj skvapalnený zemný plyn (LNG), ktorého najvýznamnejším dovozcom je Katar. V roku 2012 sa podieľal na 6 % všetkých dodávok, vlani klesla dodávka katarského LNG do EÚ na úroveň 6 %.
Ako konštatuje Eurogas, súčasná situácia na energetickom trhu EÚ nie je pre zemný plyn priaznivá. Jednou z ciest, ktorá by mohla tejto strategickej surovine prisúdiť zásadnejšiu úlohu v rozvoji nízkouhlíkovej energetiky, je stanovenie ambicióznych cieľov v rámci klimaticko-energetickej politiky do roku 2030. Generálna tajomníčka asociácie Beate Raabeová vyzvala hlavy štátov a národné vlády, aby sa priklonili k návrhu na redukciu skleníkových plynov o 40 %. Podľa nej by takýto krok vyslal investorom signál, že nízkouhlíkové energonosiče, vrátane zemného plynu, majú v EÚ priestor na ďalší rozvoj.
© energia.sk