Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ruský vojak na Kryme - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: TASR/AP Photo/Ivan Sekretarev
13. marca 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ukrajinská kríza môže priniesť energetickú revolúciu v Európe

Zdroj: Flickr.com/Rcbodden (licencia Creative Commons

Dánska energetická agentúra pripomína energetickú krízu z prelomov roku 2008 a 2009, keď Rusko dočasne prerušilo tranzit plynu cez Ukrajinu a obmedzilo jeho dodávky do Európy. Vtedajšia plynová kríza zasiahla aj Slovensko. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Po tejto skúsenosti Slovensko v roku 2009 a 2010 vykonalo technické opatrenia a došlo k sprevádzkovaniu technických zariadení, ktoré umožňujú prevádzkovateľom prepravnej siete reverzný tok plynu v rámci prepravných sietí.  „Z Českej republiky je to kapacita 36 mil. m3 denne  a kapacita prepojenia z Rakúska je 17 mil. m3 denne, čo spolu presahuje celkovú dennú spotrebu Slovenska,“ priblížil hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič.

Napätá situácia okolo zemného plynu vládla medzi Ruskom a Ukrajinou aj v novembri 2013. Vtedy ukrajinský plynárenský podnik Naftogaz zastavil dovoz, aby si vymohol zníženie cien. Krajina napokon po rokovaniach dovoz ruského plynu opäť spustila.

EÚ hľadá alternatívy k ruskému plynu

Momentálne sú vzájomné vzťahy medzi Moskvou a Kyjevom silno napäté od februárového zvrhnutia ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča a ruskom ovládnutí Krymu. Viaceré štáty Európskej únie sa preto obávajú, že budú mať problémy s nedostatkom plynu, ak Rusko zastaví jeho dodávky na Ukrajinu a ich ekonomiky v dôsledku toho utrpia vážne škody. Podľa eurokomisára pre energetiku Günthera Oettingera však neexistuje žiadna bezprostredná hrozba pre Európu. „Neobávame sa bezpečnosti dodávok v krátkodobom horizonte,“ povedal Oettinger. „Gazprom má záujem o každodenné výnosy z predaja, aby sa mu vyplatili investície a mal zaručený obrat,“ dodal.

Ukrajinská kríza núti Európsku úniu posilniť snahy o ukončenie závislosti od ruského plynu. Jednou z možností je Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo s USA. USA majú totiž vďaka prudkému nárastu ťažby z bridlicových formácií prebytky plynu, ktoré by mohla Európa využívať. Vývoz komodity ale momentálne podlieha prísnym pravidlám a kontrole.

Riešenie môžu priniesť aj OZE

Európa sa neustále snaží oslobodiť od ruského plynu. Jej snahy ale v značnej miere zlyhávajú. Po tom, čo Gazprom oznámil zrušenie zliav na ceny plynu pre Ukrajinu, Dánska energetická asociácia navrhuje, aby sa krajiny EÚ viac sústredili na veternú energiu a nie na import uhľovodíkových palív z krajín nestabilného Východu. „Takéto kroky by mali motivovať krajiny EÚ, aby zvažovali alternatívne energetické riešenia, keď budú rokovať o perspektíve energetickej politiky EÚ do roku 2030. Musíme obmedziť závislosť na plyne,“ uviedol riaditeľ DEA Andreas Stouge.

Európa by mala diverzifikovať dodávky energie a naďalej rozvíjať obnoviteľné i iné domáce zdroje energie a koordinovať rozvoj infraštruktúry, čím podporí diverzifikáciu, píše sa v dokumente, o ktorom by sa malo na budúci týždeň rokovať na Summite lídrov EÚ v Bruseli.

Rusko je pre EÚ najväčším dodávateľom plynu, kde pokrýva približne štvrtinu spotreby regiónu. Cez Ukrajinu, ktorá je tiež vysoko závislá od ruských dodávok, sa exportuje približne tretina z ruského plynu smerujúceho do Európy. Závislosť je však vzájomná. Kým Európa sa spolieha na dodávky plynu z Ruska, Moskva sa spolieha na príjmy z EÚ, ktoré tvoria približne 80 % z vývozu plynu Gazpromu.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.