Plány Ukrajiny na rozvoj ťažby plynu v Čiernom mori zrejme prekazí Krym
Kyjev kvôli častým sporom o dodávky plynu s Ruskom dúfa v intenzívny rozvoj domácich zásob tejto suroviny. Popri dvoch veľkých pevninských projektoch bridlicového plynu sa zameriava hlavne na ložiská v Čiernom mori.
Do prieskumu čiernomorských ložísk Ukrajina pritiahla veľké svetové ropné koncerny, ako Exxon Mobil, Royal Dutch Shell, ENI a OMV. Sľubné je najmä pole blízkosti Odesy, kde by sa do budúceho roka mohla ťažiť asi miliarda m3 plynu ročne. Ukrajina spotrebúva ročne vyše 50 miliárd m3 plynu a z toho viac ako polovica je závislá na dodávkach z Ruska.
Do prác na rozvoji čiernomorských ložísk ale zasiahla ťažká neistota, pretože Krym, kde prevládajú Rusi, odmietol zvrhnutie ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča a jeho parlament vyhlásil pripojenie k Rusku. Ruské sily ovládli polostrov a 16. marca by obyvatelia Krymu mali hlasovať v referende o pripojení polostrova k Ruskej federácii.
Americký Exxon Mobil kvôli týmto udalostiam svoje aktivity v ukrajinských vodách pozastavil, povedal minulý týždeň viceprezident spoločnosti Andrew Swiger. „Ich veľké nádeje na zvýšenie podmorskej ťažby plynu sa môžu po krymskom referende vytratiť,“ povedal Reuters analytik Michail Korčemkin z konzultačnej firmy East European Gas Analysis.
V prípade, že sa Krym pripojí k Rusku, by sa zrejme okolité ložiská plynu dostali do ruských rúk, aj keď budú napojené na ukrajinské plynovody, domnievajú sa analytici. Podľa nich by Ukrajina v takom prípade zrejme zastavila dodávky plynu na Krym a Rusko by mohlo polostrov zásobovať z poľa pri Odese.
Zdroj: ČTK, energia