Analytik: Stupňovanie napätia na Ukrajine vníma ropný trh citlivo
Ruský vojak na polostrove Krym Foto:TASR/AP Photo/Ivan Sekretarev
Počas minulého týždňa obchodníci s ropou pozorne vnímali dianie na Ukrajine, no k výraznejším cenovým výkyvom to neprispelo. Ruská armáda počas uplynulého víkendu prakticky prevzala kontrolu nad ukrajinským polostrovom Krym, kde žije početná ruská menšina. Napriek odmietavým reakciám západných štátov, ktoré hovoria o agresii Moskvy, ruský parlament odobril zámer prezidenta Vladimíra Putina nasadiť na Ukrajine vojsko. Na tieto udalosti už reagovali aj trhy a ceny ropy sa v priebehu včerajšieho dňa prudko menili. „Trhy v pondelok ráno otvorili prudkým nárastom ceny a počas dňa ceny posilnili o takmer 2,9 %,“ uviedol pre portál energia.sk Milan Hudák, analytik Virtuse Energy.
Cena severomorskej ropy Brent sa v pondelok vyšplhala na najvyššiu úroveň od konca minulého roka. V priebehu dňa sa zvýšila o 3,3 dolára na 112,39 dolárov za barel. Ku koncu dňa sa pohybovala okolo úrovne 110, 75 dolárov s prírastkom viac než dolár a pol.
Cena americkej ľahkej ropy WTI sa dostala na najvyššiu úroveň od vlaňajšieho septembra. Obchodovala sa na úrovni 105,22 dolárov za barel, pred koncom obchodovania sa pohybovala o zhruba dolár nižšie s denným ziskom asi 2,5 dolárov.
Ceny ropy môžu ďalej stúpať, predpovedá analytik
Kríza na Ukrajine vyvolala obavy z narušenia dodávok ruských energetických surovín do Európy. Hudák upozorňuje, že vývoj ceny v prípade eskalácie konfliktu medzi producentom ropy a dôležitou tranzitnou trasou sa vníma veľmi citlivo. „Rusko sa v poslednom desaťročí snaží znížiť svoju závislosť pri exporte energetických surovín cez Ukrajinu rôznymi alternatívnymi trasami, no v prípade vzájomného konfliktu, eventuálne ďalšej eskalácie situácie by mohlo dôjsť k zablokovaniu časti plynu a ropy, ktoré Rusko vyváža do EÚ,“ podčiarkol analytik. „Vzhľadom na to, že konflikt naďalej eskaluje, cena by mohla v priebehu nasledujúcich dní testovať hranicu 115 dolárov za barel,“ predpovedá. V prípade ďalšieho vyhrocovania sporu Hudák nevylučuje, že cena Brentu môže atakovať hranicu 120 až 125 dolárov za barel.
Do Európy dnes prúdi cez územie Ukrajiny zhruba 80 % ruského plynu, ktorý pokrýva približne štvrtinu európskej spotreby. Rusko je po Saudskej Arábii najväčším producentom čierneho zlata na svete. Strategické energetické suroviny sú kľúčovými odvetviami ruského hospodárstva a dôležitým zdrojom príjmov do štátnej pokladnice.
© energia.sk