Naftogaz mierne zvýšil odber ruského plynu, pôvodné zníženie môže Kyjevu uškodiť
Podľa zdrojov Naftogaz zvýšil odber ruského plynu 25. februára na 29,3 milióna kubických metrov (m3) potom, ako Reuters informoval, že deň predtým odobral len 28 miliónov m3. Bola to prvá informácia o výraznom zredukovaní odberu plynu zo 147 miliónov m3 denne na začiatku mesiaca. So znižovaním odberu začala firma práve začiatkom februára, pričom ako dôvod zdroje uviedli nižší dopyt v dôsledku miernejšej zimy, ako aj problematickú finančnú situáciu Ukrajiny.
„Poskytujeme Naftogazu toľko plynu, o koľko požiada,“ oznámil dnes zdroj z Gazpromu. Na otázku o možnej revízii cien za dodávky plynu, ktoré Rusko od začiatku tohto roka znížilo zhruba o tretinu, zdroj z Gazpromu odpovedal vyhýbavo. „Uvidíme. Všetko bude závisieť od situácie na Ukrajine.“
V decembri sa prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Viktor Janukovyč dohodli na znížení ceny za ruský plyn približne o tretinu na 268,50 USD (195,61 eura) za 1000 m3 zo zhruba 400 USD/1000 m3, ktoré Ukrajina platila od roku 2009. Rusko tak zareagovalo na rozhodnutie ukrajinskej vlády nepodpísať koncom novembra asociačnú dohodu s EÚ, čo odštartovalo na Ukrajine vlnu protestov. Tie nakoniec vo februári vyústili do krvavých zrážok demonštrantov a polície a parlament cez víkend Janukovyča z postu prezidenta odvolal.
Dohoda o nižšej cene je však upravená tak, aby sa cena mohla určovať kvartálne, pričom revízia je možná medzi 5. a 10. dňom prvého mesiaca daného štvrťroka. V súvislosti s cenou plynu ruský prezident zatiaľ mlčí. Nie je teda isté, či Rusko ceny opätovne nezvýši na pôvodnú úroveň.
S rozhodnutím Naftogazu znížiť odber plynu z Ruska nesúhlasia ani niektorí analytici. „Zníženie dovozu plynu od Gazpromu počas februára sa môže ukázať ako strategická chyba, keďže firma bude takmer isto platiť za ruský plyn v 2. kvartáli viac a rovnaký vývoj sa dá očakávať aj v neskoršom období, keď pravdepodobne bude potrebovať viac plynu na doplnenie odčerpaných zásob,“ povedal analytik z ekonomického inštitútu IHS Andrew Neff.
Ukrajina pritom stále nesplatila všetok dlh Gazpromu za odber plynu v minulom a tomto roku a navyše, krajina je prakticky bez peňazí a hrozí jej bankrot. Podľa ukrajinského ministerstva financií bude v najbližších dvoch rokoch potrebovať na odvrátenie hrozby bankrotu okolo 35 miliárd USD.
(1 EUR = 1,3726 USD)
Copyright © TASR 2014