Britský minister: Solárne panely sú výhodnejšie než dôchodkový systém
Podľa britského ministra pre energetiku Grega Barkera by mal každý občan, ktorý sa blíži do dôchodkového veku, začať vážne uvažovať nad kúpou solárnych panelov pre svoj vlastný dom. Domáca výroba elektriny zo slnka sa môže v konečnom zúčtovaní vyplatiť viac, než výška penzie vyplácanej zo súkromného dôchodkového systému. Dôvodom je priaznivé nastavenie podporných mechanizmov, píše The Daily Telegraph.
Na britských ostrovoch si doteraz solárne panely inštalovalo takmer pol milióna britských domácností. Platná legislatíva im umožňuje nielen výrobu elektriny vo vlastnej réžii, ale nadbytok, ktorý vyprodukujú, môžu predávať do siete energetickým firmám za štátom dotovanú sumu. Hoci nevýhodou solárnych systémov je stále relatívne vyššia počiatočná investícia, nižšie účty za elektrinu a možnosť predávať nadbytočnú elektrinu sa môže časom premeniť na „ziskový podnik“.
Vláda dotuje elektrinu vyrobenú zo slnka
Hoci systém garantovaných cien, za ktoré spotrebitelia predávajú nadbytok doma vyrobenej elektrickej energie, bol pozastavený v roku 2012, britský vládny kabinet pokračuje v poskytovaní dotácií.
Náklady na kúpu solárnych panelov v posledných rokoch prudko klesli. Podľa údajov Ministerstva energetiky a klimatických zmien sa priemerná cena solárneho systému pre domácnosti pohybuje okolo 4.500 libier (zhruba 5.410 eur). Pritom len tri roky predtým sa obstarávacia cena takéhoto systému vo Veľkej Británii šplhala na takmer trojnásobok jej súčasnej trhovej hodnoty.
Verejný dôchodkový systém je vo Veľkej Británii kombinovaný s dobrovoľným sporením. Výnosy zo súkromných dôchodkových systémov ale v posledných rokov klesali. Dnes sú na priemernej úrovni 3,5 % v prípade, že návratnosť je viazaná na infláciu. Na druhej strane, miera návratnosti solárneho systému sa podľa vládnych štatistík pohybuje medzi 5 až 8 % ročne.
Domáca výroba elektriny zo slnka tak môže byť v konečnom dôsledku výhodnejšia investícia ako dôchodok. „Solárna energia dnes predstavuje atraktívnu finančnú ponuku,“ uviedol minister pre denník The Daily Telegraph.
„Spotrebiteľ získa garantovanú tarifu na 20 rokov a za predpokladu, že solárne panely sa na nachádzajú na výhodnom mieste, každoročne mu môže zarobiť 8 % a viac z počiatočnej investície. To je rozhodne viac než výška penzie, zvlášť pre občanov, ktorí sú aktuálne vo svojich päťdesiatych rokoch alebo na prahu šesťdesiatky,“ dodal.
„Každý, kto zvažuje odchod do dôchodku by mal seriózne porozmýšľať, nakoľko sú pre neho solárne panely správnym riešením,“ myslí si.
Britskí finančníci si ale nemyslia, že solárne panely možno považovať za plnohodnotnú náhradu plánovaného dôchodku. „Na myšlienke inštalovania solárnych panelov nevidím nič zlé. Nemožno ich však považovať za spôsob, ako si sporiť na odchod do dôchodku. Skôr za spôsob, ako minúť vaše penzijné úspory,“ myslí si Laith Khalaf, vedúci podnikového výskumu Hargreaves Lansdown.
Finančný argument Grega Barkera z Ministerstva pre energetiku a klimatické zmeny reflektuje snahu britskej vlády, ktorá chce zlepšiť vnímanie obnoviteľných zdrojov energie. Z prieskumov vyplynulo, že popularita zelenej energie na britských ostrovoch v poslednej dobe upadá, predovšetkým u sympatizantov Konzervatívnej strany.
Oficiálne štatistiky uvádzajú, že britské domácnosti si doteraz inštalovali 499.687 solárnych systémov. Celkový počet inštalácií podľa Barkera už prekročil hranicu 500.000, uzavrel The Daily Telegraph.
Nárast solárnych inštalácií sa očakáva aj na Slovensku
Na Slovensku využíva vlastný zdroj na výrobu elektriny zo slnka približne 1.200 slovenských domácností. Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI) predpokladá, že do roku 2020 by mohlo pribudnúť ďalších viac než 50-tisíc domácností, ktoré si budú schopné vyrábať elektrinu vo vlastnej réžii. Slováci si však zo solárnych panelov, na rozdiel od britských domácností, zárobkovú činnosť nespravia.
Prudký nárast domácich inštalácií umožní podľa SAPI aj novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie, ktorý je v platnosti od 1. januára tohto roka. Prináša viacero zmien, z pohľadu domácností je zaujímavá najmä podpora malých inštalácií. „Zákon predovšetkým zavádza pojem malého fotovoltaického zdroja s výkonom do 10 kilowattov. A čo je dôležité, vlastníka takéhoto zdroja nepovažuje za podnikateľa,“ vysvetlili zastupujúcim riaditeľ SAPI Pavel Šimon.
„Znamená to, že majiteľ malého zdroja je ušetrený veľkej administratívne záťaže, no na druhej strane nemôže predávať do siete prebytočnú elektrinu za podporovanú, teda zvýhodnenú cenu. V každom prípade očakávame, že aj vďaka tejto zmene sa využívanie slnečnej energie otvorí širokému spotrebiteľskému spektru,“ doplnil.
Od budúceho roka sa navyše bude môcť opäť využiť aj podpora z fondov Európskej únie. „Predpokladáme, že keď bude táto možnosť aktuálna, bude aj počet inštalácií rásť oveľa rýchlejšie. Tento rok by ich malo pribudnúť okolo tisíc, ale od budúceho roka to bude niekoľkonásobne viac,“ uzavrel Šimon.
© energia.sk