Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. februára 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom v Litve vyhovie protimonopolným pravidlám EÚ

„Gazprom súhlasil s tým, že nebude spochybňovať tretí energetický balíček EÚ. Dohodli sme sa na tom,“ povedal premiér podľa vládneho tlačového úradu po stretnutí s Millerom pri slávnostnom začatí zimnej olympiády v Soči. Pravidlá EÚ v energetike, ktoré Moskva v minulosti silne kritizovala, majú zabrániť tomu, aby dominantný dodávateľ ako Gazprom ovládal aj prepravné a distribučné siete.

Litva, ktorá je plne závislá od dovozu plynu z Ruska a platí za túto surovinu jedny z najvyšších cien v Európe, teraz s Gazpromom rokuje o podmienkach novej dlhodobej dohody. Prekážkou v rokovaniach je otázka, ako uplatniť únijné pravidlá pre liberalizáciu trhu s plynom v Litve.

„Dúfam, že stretnutie s Millerom pomôže rokovania urýchliť,“ povedal premiér. Podľa tlačového úradu sa Butkevičius v Soči neformálne stretol aj s ruským premiérom Dmitrijom Medvedevom.

Litovská vláda chce kúpiť podiely, ktoré majú Gazprom a nemecká skupina E.ON v domácom distribútorovi plynu Amber Grid, aby znovu získala kontrolu nad sieťou sprivatizovanou pred desiatimi rokmi. Vlani sa Amber Grid oddelil od litovského plynárenského podniku Lietuvos dujos a obe spoločnosti z väčšiny vlastní E.ON a Gazprom. Ruský gigant na nich má po 37,1 percenta.

Brusel už od septembra 2012 vyšetruje Gazprom kvôli monopolným praktikám na trhoch strednej a východnej Európy. Komisár pre hospodársku súťaž Joaquín Akernua uviedol , že Gazprom stále neponúkol komisii dostatočné ústupky na to, aby odvrátil hrozbu sankcií. Gazprom minulý mesiac oznámil, že chce vyšetrovanie uzavrieť dohodou, ale svoju cenovú prax zmeniť nemieni, pretože ju považuje za spravodlivú.

Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete. Je kľúčovým dodávateľom plynu pre mnoho európskych krajín a pokrýva približne štvrtinu európskeho dopytu po plyne.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.