Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Holjenčík na ÚRSO - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jozef Holjenčík (ÚRSO) oznamuje ceny elektriny a zemného plynu pre rok 2014. Foto: Michal Jesenič/energia.sk
27. januára 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Tarifa za prevádzkovanie systému vzrástla takmer o pätinu

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) rozhodol o novej výške tarify za prevádzkovanie systému (TSP) – v roku 2014 sa bude v koncovej cene elektriny podieľať sumou 19,82 EUR/MWh. V porovnaní s minulým rokom to predstavuje podľa regulátora nárast o 3,79 EUR/MWh.

TPS je jednou zo šiestich zložiek koncovej ceny elektriny na Slovensku. Prostredníctvom tejto tarify sa financuje fungovanie trhu s elektrinou formou poplatku na činnosť organizátora trhu OKTE, a.s., ale súčasne sa cez TPS získavajú aj finančné prostriedky na podporu ďalších aktivít, o ktorých dotovaní rozhodol štát:

  • podpora ťažby domáceho hnedého uhlia a výroba elektriny z neho,
  • podpora výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE),
  • a podpora výroby elektriny vysokoúčinnou kombinovanou výrobou (KVET).

TPS platia všetci koncoví odberatelia elektriny rovnako a tento poplatok sa dotýka i tzv. samovýrobcov elektriny.

Úprava TPS pre rok 2014

Podľa regulačného úradu stojí za zvýšením TPS pre rok 2014 najmä podpora výroby elektriny z domáceho uhlia. „Nejde pritom len o náklady samotnej ťažby, ale aj o náklady ekologizácie výroby elektriny, hlavne opatrení, ktoré musia urobiť Slovenské elektrárne na zníženie emisií CO2,“ vysvetlil hovorca ÚRSO Miroslav Lupták.

Ďalším dôvodom je podľa hovorcu rozvoj obnoviteľných zdrojov – regulátor vlani evidoval najmä zvýšený počet pripojení bioplynových staníc do elektrizačnej sústavy. V neposlednom rade, „na zvýšení TPS sa podieľa aj OKTE, ktorý dostal podľa nového zákona o energetike nové kompetencie, napríklad centrálny zber dát a centrálnu fakturáciu, čo vyvolalo zvýšenie jeho nákladov,“ doplnil Lupták.

Výška TPS sa naposledy menila v apríli 2013. Regulátor vtedy rozhodol o znížení o sumu -3,8 EUR/MWh, pričom za dôvod označil aktualizáciu údajov o výrobe „zelenej“ energie na Slovensku.

Distribučné spoločnosti: TPS je podhodnotená

Povinnými výkupcami elektriny z OZE a KVET sú prevádzkovatelia distribučných sústav. Tí dlhodobo poukazujú na skutočnosť, že príjem z TPS nepostačuje na pokrytie všetkých nákladov spojených s povinným výkupom takto vyrobenej elektriny. Distribučné spoločnosti sú podľa vlastných slov nútené vykrývať chýbajúce finančné prostriedky z vlastných firemných rozpočtov, pričom regulátor podľa platných pravidiel pristupuje ku korekcii až v časovom odstupe dvoch rokov.

Ani posledné zvýšenie TPS podľa povinných výkupcov nepostačuje. „Schválené ceny TPS nepokryjú náklady spoločnosti Východoslovenská distribučná na výkup elektriny z OZE,“ uviedla hovorkyňa VSD Andrea Danihelová.

Podobne vidia situáciu aj v spoločnosti Stredoslovenská energetika – Distribúcia: „Výška tarify za prevádzkovanie systému, ktorú stanovil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na rok 2014 pre spoločnosť SSE-D, nepokryje všetky predpokladané náklady, ktoré súvisia s podporou OZE na rok 2014,“ uviedla pre portál energia.sk hovorkyňa spoločnosti Jana Bolibruchová.

Regulačný úrad na druhej strane tvrdí, že pri stanovovaní výšky TPS zohráva len rolu účtovníka. „ÚRSO všetky náklady spojené so zložkami TPS iba eviduje, spočíta a zahrnie do koncovej ceny elektriny. Právomoci na ovplyvnenie týchto nákladov regulátor nemá,“ uzavrel hovorca regulátora Miroslav Lupták.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.