Holandsko obmedzí ťažbu plynu na severe krajiny, dôvodom sú zemetrasenia
Holandský predseda vlády Mark Rutte koncom tohto týždňa uviedol, že štúdie, o vypracovanie ktorých vláda požiadala, potvrdili spojitosť ťažby so zemetraseniami. K tým v oblasti dochádza už niekoľko rokov. Ako dodal, aj keď len málokedy došlo k zemetraseniam s magnitúdou nad 3, v prípade niektorých obyvateľov provincie Groningen viedli k „materiálnym a emocionálnym škodám“.
V tomto a budúcom roku sa produkcia plynu zníži na 42,5 miliardy kubických metrov (m3) ročne a v roku 2016 klesne ťažba na 40 miliárd m3. Pôvodne sa počítalo s tým, že do roku 2020 by sa ročne ťažilo okolo 49 miliárd m3. V minulom roku dosiahla produkcia plynu v Groningene v dôsledku dlhej zimy okolo 53,8 miliardy m3. Vláda zároveň prisľúbila, že v nasledujúcich piatich rokoch vyplatí dotknutej oblasti na kompenzáciách okolo 1,2 miliardy eur.
Strata príjmov v dôsledku obmedzenia ťažby nie je jednoduchá pre holandskú vládu, ktorá musí prijímať úsporné opatrenia, aby rozpočtový deficit dostala postupne pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Po niekoľkých kolách výdavkových škrtov a zvyšovania daní, ako aj období recesie, nie sú Holanďania príliš naladení na ďalšie úspory.
Náklady spojené s obmedzením produkcie plynu v Groningene by však vláde nemali príliš uškodiť. Väčšina ekonómov predpokladá tento rok návrat ekonomiky k rastu. Navyše, zníženie produkcie plynu a kompenzácie pre Groningen by z tohtoročného rozpočtu mali odčerpať maximálne 1 %.
Copyright © TASR 2014