MH SR: Výroba elektriny z jadra patrí v SR k nákladovo najvýhodnejšiemu spôsobu
Rezort hospodárstva v materiáli zároveň pripomenul, že príspevok do NJF od roku 2012 predstavuje suma 13.428,36 eura za inštalovaný MWe za rok, ktorá sa bude každoročné valorizovať o mieru inflácie a 5,95 % z tržieb z predanej elektriny vyrobenej v jadrových elektrárňach.
Príspevky prevádzkovateľa prenosovej sústavy a prevádzkovateľa distribučnej sústavy na vykrytie historického deficitu zavedené v roku 2011 vo výške približne 70 miliónov eur ročne znamená podľa MH SR pri ilustratívnej cene silovej elektriny v SR na úrovni 55 eur/MWh navýšenie ceny o 3 %. „Pri priemernej cene pre koncového odberateľa vo výške 120 eur/MWh by to predstavovalo navýšenie ceny o 1,5 %, čo predstavuje ekonomicky únosný spôsob získavania zdrojov na úhradu historického dlhu,“ zdôraznil rezort hospodárstva.
„Dopad príspevkov na konkurencieschopnosť výrobcov elektriny nebude významný, hlavne ak si uvedomíme, že podobné problémy riešia prakticky všetky štáty s podobnou štruktúrou mierového využívania jadrovej energie,“ dodalo ministerstvo v stratégii.
Predaj elektriny vyrobenej v jadrových elektrárňach v súčasnosti realizujú výhradne Slovenské elektrárne, a. s., a to elektriny vyrobenej v jadrových elektrárňach – bohunickej V2 a mochoveckej EMO 1,2. „Predaj silovej elektriny realizujú rozvodovým podnikom, svojim priamym zákazníkom, respektíve obchodníkom s elektrinou pôsobiacim na vymedzenom území SR.“
Jal ed
Copyright © TASR 2014