Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. januára 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Americké firmy žiadajú zrušiť zákaz vývozu ropy z USA

Koncerny poukazujú na to, že ťažba ľahkej ropy v USA, o ktorú je na trhu záujem, v poslednom období výrazne vzrástla. Spojené štáty však ešte nedosiahli v bilancii komodity prebytok. Spotreba ropy výrazne presahuje jej domácu ťažbu, denne priemerne o 7,5 milióna barelov (barel = 159 litrov).

Daniel Yergin, podpredseda výskumnej a analytickej firmy IHS, ktorý sa venuje aj dejinám ropného priemyslu, uviedol, že sa 40 rokov energetická politika krajiny formovala skúsenosťami zo 70. rokov minulého storočia. A dodal: „Teraz však žijeme v celkom inom svete. Ani naša logistika, ani naše myslenie nie sú v súlade s dramatickými zmenami v Severnej Amerike“.

Skeptici namietajú, že zrušenie zákazu vývozu ropy by viedlo k rastu cien pohonných látok a zníženiu americkej energetickej bezpečnosti. Ekonómovia a analytici argumentujú, že povolenie vývozu by malo malý alebo nulový vplyv na cenu motorových palív, lebo americký export benzínu a motorovej nafty, na ktorý sa zákaz nevzťahuje, dosahuje rekordnú úroveň. Vlani v prvých desiatich mesiacoch dosiahol ich denný vývoz 2,7 milióna barelov.

Ďalší znalci tvrdia, že povolenie vývozu ropy by povzbudilo domáce koncerny, aby zvýšili jej ťažbu v Spojených štátoch.

USA dosiahli teraz najvyššiu ťažbu ropy za posledných 25 rokov. V roku 2016 sa očakáva jej vzostup na 9,6 milióna barelov denne.

Americké rafinérie dostávajú od domácich producentov barel ropy o viac ako 10 USD lacnejšie (7,33 eura), než ju kupujú na svetovom trhu. Avšak rafinérie majú technológie na spracovanie ťažkej ropy (najmä s veľkým obsahom síry) a nie ľahkej, ktorá obsahuje síry podstatne menej.

Asi päť spoločností sa však rozhodlo nečakať na zrušenie zákazu vývozu ropy a na pobreží Mexického zálivu začali stavať jednoduché rafinérie, v ktorých sa ropa len ľahko upraví a ako petrolej ju môžu voľne exportovať. Tom Kloza z firmy Oil Price Information Service and Gasbuddy.com povedal: „Ak čelíte zákazu alebo obmedzeniam v činnosti, usilujete sa ich nejakým spôsobom obísť“.

(1 EUR = 1,3641 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.