Rusko – americký program Megatony na megawatty sa skončil. Po 20 rokoch
Loď Atlantic Navigator vyplávala do amerického Baltimoru s poslednými desiatimi špeciálnymi kontajnermi s jadrovým nákladom. Na palube sa nachádza posledných 60 ton obohateného uránu, ktorý si ako palivo rozdelia americké jadrové elektrárne.
Podľa rusko – americkej medzivládnej dohody z roku 1993 sa Rusko v rámci tohto programu zbavilo veľkého množstva svojej starej jadrovej munície. Vysoko obohatený urán z ruských hlavíc sa v miestnych jadrových prevádzkach spracovával na urán obohatený na päť percent. Ten potom odvážali lode do Spojených štátov na základe komerčnej zmluvy, ktorá Rusku prinášala nemalý zisk.
Na snímke zástupcovia zúčastnených firiem podpisujú kontajnery so zásielkou obohateného uránu v prístave v Petrohrade, ktoré prepravia do amerického Baltimoru vo štvrtok 14. novembra 2013. FOTO TASR/AP Photo/Dmitry Lovetsky
Strany zmluvu uzavreli krátko po rozpade Sovietskeho zväzu a transport uránu cez Atlantický oceán prebiehal podľa plánu až do tohto roku. Zásoby sa ale už vyčerpali. Vôbec prvý transport sa uskutočnil v máji 1995. Moskva sa od tej doby zbavila 500 ton vysoko obohateného uránu.
V tej dobe zohrala zmluva významnú úlohu, pretože v 90. rokoch panovali v Rusku obavy z rozpredaja nukleárneho materiálu a z predajnosti chudobných jadrových vedcov. Vďaka zmluve získalo Rusko v hotovosti 17 mld. dolárov.
Časy sa ale odvtedy zmenili. Rusko je dnes bohatšie, má vlastné jadrové projekty a USA návrhy k predĺženiu platnosti zmluvy odmietlo. Po havárii japonskej jadrovej elektrárne vo Fukušime je navyše dopyt po uráne nižší a rovnako nízka je teda aj jeho cena. Rusko by za predaj uránu do USA veľa peňazí už nedostalo.
Podľa Washingtonu má však Moskva stále oveľa viac jadrových náloží, než ako atómová mocnosť potrebuje. Spomínaných 500 ton, ktorých sa Rusko s americkou pomocou zbavilo, je podľa odhadu expertov zhruba polovica celkového ruského arzenálu. Presné údaje o množstve štiepneho materiálu jadrové mocnosti zásadne nezverejňujú.
USA sa zaviazali, že znehodnotia 180 ton svojho vysoko obohateného uránu, do ukončenia programu im ešte zostáva 40 ton.
Podľa expertov bol program „Megatony na megawatty“ vôbec najúspešnejším projektom v rámci medzinárodného úsilia o nešírení jadrových zbraní. Americké úrady tvrdia, že ruský „zbrojný“ urán sa v minulých rokoch postaral o približne desatinu všetkej americkej elektrickej energie.
ČTK, energia