Tepelnú elektráreň na Balkáne chcú stavať aj Slováci
O investíciu na Balkáne sa bijú aj Slováci. Čierna Hora vyhlásila tender na výstavbu nového bloku tepelnej elektrárne Pljevlja II s plánovaným inštalovaným výkonom do 300 MW. Záujem má aj dodávateľ zo Slovenska, konkrétne konzorcium vedené spoločnosťou Istroenergo Group so sídlom v Leviciach. Hodnota čiernohorskej zákazky sa odhaduje na 300 miliónov eur.
Tvrdá konkurencia
Slovenská firma ale musí čeliť silnej konkurencii. Ďalšími účastníkmi tendra sú Škoda Praha, ktorá je dcérou českého giganta ČEZ, ale aj Rusatom Overseas. Zadávateľ si ďalej môže vyberať medzi ponukami konzorcia vedeného poľským podnikom POL-MOT a ďalších piatich energetických spoločností z Číny. Informovala o tom čiernohorská pološtátna spoločnosť EPCG, ktorého minoritný podiel patrí talianskemu akcionárovi, A2A.
Možnosť prihlásiť sa do tendra sa skončila koncom októbra. „Špeciálna komisia teraz zhodnotí technické a finančné aspekty všetkých zaslaných ponúk. Výsledkom by mal byť užší zoznam kandidátov, ktorý chceme zverejniť najneskôr o mesiac a pol,“ uviedol člen predstavenstva EPCG Roberto Castellano, píše The Ecomonic Times.
Forma financovania
EPCG už v minulosti uviedla, že budúci partner bude musieť zabezpečiť úver alebo inú formu financovania, ktorá pokryje 75 až 85 % nákladov projektu. Čierna hora sa v súčasnosti uchádza o členstvo v Európskej únii. Nový energetický zdroj preto musí splniť aj prísne technologické kritéria Bruselu, predovšetkým v oblasti energetickej efektívnosti.
Inštalovaný výkon prvého bloku tepelnej elektrárne Pljevlja je v súčasnosti 210 MW. Tretí najväčší energetický zdroj v krajine každý rok vyprodukuje 1 miliardu kWh elektrickej energie, teda jednu tretinu čiernohorskej výroby a 22 % celkovej energetickej spotreby v krajine. Na produkcii elektriny krajine sa viac ako 60 % podieľajú vodné elektrárne. Najväčšími z nich sú hydroelektrárne Piva na rovnomennej rieke (342 MW) a elektráreň Peručina na rieke Zeta (245 MW). Energetická politika štátu v budúcnosti počíta s výstavbou najmä malých vodných elektrární.
Možnosť spolupráce
O spolupráci firiem zo Slovenska na projektoch v Čiernej Hore nedávno diskutoval minister hospodárstva Tomáš Malatinský s predstaviteľmi tamojšieho energetického sektora. Balkánska krajina chce aplikovať novú stratégiu rozvoja národnej energetiky. V rámci jej plnenia by sa naše firmy mohli podieľať na výstavbe hydroelektrárne na rieke Morača a hydroelektrárne Komarnica 2, využití baní v meste Plevlja a Beran, ako aj výstavne malých vodných elektrární či zdrojov využívajúcich vietor a biomasu. Výsledkom rokovaní bol podpis memoranda o spolupráci v energetike, ktoré podpísal Tomáš Malatinský spolu so svojím čiernohorským náprotivkom Vladimírom Kavarićom.
© energia.sk