Berlínčania hlasovali o prevzatí mestskej distribúcie elektriny. Neúspešne
Nedostatočnú volebnú účasť považovali stúpenci referenda za hlavnú hrozbu pre návrh. Zorganizovali preto v týždňoch pred hlasovaním rozsiahlu plagátovú kampaň v uliciach mesta, uplynulý týždeň tiež dve manifestácie.
K volebným urnám nakoniec prišlo len 30 % z takmer 2,5 miliónov oprávnených voličov. Pre schválenie návrhu bolo potrebné, aby zaň hlasovala najmenej jedna štvrtina z celkového počtu voličov, podľa volebnej komisie ich bolo 23,8 %. K úspechu referenda chýbalo stúpencom návrhu takmer 35.000 hlasov.
Berlínčania v referende rozhodovali o tom či má radnica vytvoriť mestský podnik pre distribúciu elektriny. Tento podnik mal podľa návrhu nasledujúci rok vstúpiť do licenčného konania a pokúsiť sa získať licenciu na distribúciu elektriny v meste pre nasledujúcich 20 rokov. Pre súčasné obdobie má licenciu Vattenfall a očakáva sa, že v nasledujúcom roku sa bude usilovať o jej predĺženie.
Stúpenci vytvorenia mestského podniku ze spoločnosti Berliner Energietisch (Berlínsky energetický stôl) tvrdili, že Berlín by mohol po novom získať kontrolu nad fungovaním distribučnej siete v meste i nad peniazmi, s ktorými distribútor hospodári. Teraz podľa nich žiadna verejná kontrola nad Vattenfallom neexistuje a nie je tak možné overiť, čo švédska spoločnosť nenastavila poplatok za distribúciu nadmerne vysoký a Berlínčania kvôli tomu nemajú zbytočne drahú elektrinu.
Odhady nákladov, ktoré by vytvorenie mestského distribútora elektriny a získanie licencie znamenalo, sa rôznia. Organizátori referenda tvrdili, že cena nepresiahne 400 miliónov eur. Odporcovia návrhu naopak uvádzali čiastku medzi dvomi a tromi miliardami eur.
ČTK, energia.sk