Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. októbra 2013 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

Greenpeace: Návrh Energetickej politiky SR je nedostatočný, treba ho prepracovať

„Energetická politika je dokument, ktorý bude určovať, kam sa bude Slovensko uberať v energetickom sektore na dlhú dobu. Musíme však skonštatovať, že materiál vôbec nereflektuje súčasné trendy a vyzerá ako z minulého storočia. Nájdeme tu prognózy, ktoré majú presvedčiť verejnosť, že Slovensko potrebuje nové veľké centralizované zdroje výroby energie. Pokračovať má podpora ťažby a spaľovania uhlia. Politika má extrémne neambiciózne ciele v oblasti rozvoja obnoviteľných zdrojov a až zarážajúco chýba snaha o úsporu energií a plán na efektívne využívanie energie,“ uviedol v reakcii na návrh Energetickej politiky SR koordinátor kampaní Greenpeace Slovensko Pavol Široký.

Podľa Greenpeace by naplnenie politiky prinieslo nielen ďalšie neprestávajúce zaťažovanie životného prostredia, ale dostane Slovensko na chvost EÚ v oblasti rozvoja udržateľnej energetiky a bude ohrozovať konkurencieschopnosť slovenského priemyslu.

Pripomienky k návrhu Energetickej politiky SR má aj občianske združenie (OZ) Nie ropovodu. „Chceme požiadať MH SR, aby do Energetickej politiky SR zapracovalo požiadavku mesta Bratislavy, jeho mestských častí, ako aj bratislavského kraja, aby ropovod nebol trasovaný katastrálnym územím hlavného mesta SR,“ uviedol predseda správnej rady OZ Miroslav Dragún.

Pripomenul, že v materiáli MH sa už nachádza zmienka o tom, že trasa ropovodu nepovedie cez chránenú vodohospodársku oblasť Žitný ostrov. „A preto by bolo dobré prijať na základe postoja bratislavských samospráv v Energetickej politike stanovisko, že ak vláda chce stavať ropovod, nech ho stavia mimo katastrálneho územia hlavného mesta,“ spresnil.

„Ak je pravdou, že vodné dielo na Dunaji vypadlo ako zámer z Energetickej politiky SR, tak naše OZ je potešené touto správou. Ukázalo sa teda, že občiansky tlak je niekedy dostatočne silný na to, aby sa zmenili aj takéto významné dokumenty,“ dodal Dragun.

Súčasný stav energetiky SR je podľa MH SR charakterizovaný vysokou závislosťou od dovozu primárnych energetických surovín, klesajúcou tendenciou spotreby zemného plynu, uhlia a dodávkového tepla, stagnáciou spotreby elektriny, miernym rastom spotreby motorových palív a dlhodobo klesajúcim trendom energetickej náročnosti slovenskej ekonomiky.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.