Vo fukušimskej elektrárni znova pretiekla rádioaktívna voda
K únikom kontaminovanej vody dochádza vo fukušimskej elektrárni v poslednej dobe veľmi často. V auguste vedenie elektrárne oznámilo únik 300 ton vysoko rádioaktívnej tekutiny.
Po silných nedeľných dažďoch pretiekla ochrannou bariérou voda obsahujúca zrejme aj vysoko rádioaktívne stroncium. Rádioaktívna voda je odpadovým produktom improvizovaného chladiaceho systému, ktorý udržuje pod kontrolou reaktory poškodené ničivým zemetrasením a vlnou cunami z marca 2011.
Tepco prečerpáva nahromadenú dažďovú vodu z ochrannej oblasti do prázdnych nádrží, meria, či je rádioaktívna, a ak nie je, vypúšťa ju do mora. Silné dažde ale pracovníkov zaskočili a kvôli nim pretiekla bariéra okolo 12 z 23 skupín nádrží. Jedna z nich obsahuje izotop stroncium – 90 v koncentrácii, ktorá je asi 70-krát vyššia ako hladina považovaná za bezpečnú. Firma teraz plánuje zabezpečiť ďalších 30 čerpadiel a položí vnútri ochrannej bariéry dodatočných desať kilometrov odtokového potrubia.
Japonsko po havárii v elektrárni Fukušima uzavrelo všetkých 50 svojich jadrových reaktorov. Vlani úrady obnovili prevádzku v dvoch jednotkách, nedávno však boli znova uzavreté. Japonsko sa tak opäť ocitlo bez jadrovej energie, čo sa stalo tretíkrát od roku 1970.
Zdroj: ČTK, energia