Chladná zima môže vyvolať v Európe energetickú krízu
CAP pripomína, že mnohé energetické firmy v Európe obmedzili, alebo zastavili výrobu elektriny z plynu, keďže distribútori uprednostňujú dodávky elektriny z obnoviteľných zdrojov. Európe hrozí, že do roku 2016 bude odstavených až 60 % plynových generátorov, ktorých celková výrobná kapacita je 130.000 megawattov elektrickej energie.
„Tieto plynové elektrárne, bez ktorých nie je možné zabezpečiť plynulosť dodávok počas špičky, sú nahrádzané zariadeniami na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov, ktorých produkcia je však nestála a nedá sa plánovať,“ uvádza sa v správe.
Výrobcovia elektriny z plynu sa tak preorientovávajú na lacnejšie uhlie. Poradenská firma preto vyzýva na reformu systému obchodovania s emisiami, ktorá by viedla k zvýšeniu poplatkov za znečisťovanie ovzdušia spaľovaním uhlia. A odporúča tiež koordináciu energetického trhu v Európe, aby sa zabezpečila plynulosť dodávok aj v čase najväčšej špičky.
„Bez dlhodobých ekonomických stimulov na podporu investícií do novej, životaschopnej energetickej infraštruktúry, navzdory klesajúcim maržiam a tržbám, môže byť ohrozená energetická bezpečnosť Európy,“ upozornila Colette Lewinerová, energetická poradkyňa Cap Gemini.
Copyright © TASR 2013