Minister dal príkaz na zbúranie rómskej osady
Pondelok – 18.10.2010
Európska únia:
V Česku stúpa záujem o využívanie stlačeného zemného plynu CNG v doprave. Do konca roka by mohlo po českých cestách jazdiť až 3.000 vozidiel s CNG pohonom. Úmerne tomu sa zvyšuje aj spotreba. Podľa Českej plynárenskej únie môže do konca roka dosiahnuť až 10 mil. kubických metrov. (viac informácií)
Estónske priemyselné spoločnosti nakupujú na domácom trhu čoraz väčšie objemy elektrickej energie. Od deregulácie trhu s elektrinou v apríli 2010 sa strojnásobil nákup tejto komodity na burze. V septembri už išlo o 393 GWh elektrickej energie. Estónsko je členom najväčšieho trhu s elektrickou energiou na svete – Nord Pool. (viac informácií)
Predčasným zastavením ťažby čierneho uhlia by mohlo Nemecko ušetriť. Ak by spolková krajina súhlasila s návrhom ukončenia dotovanej ťažby čierneho uhlia už v roku 2014, podľa Nemeckého hospodárskeho ústavu by Berlín ušetril 1,3 mld. eur. Proti sú však kancelárka Angela Merkelová ako aj spolkové krajiny a zástupcovia odborov. Ťažbu uhlia chcú zachovať až do roku 2018. (viac informácií)
Vo Francúzsku sa dnes začalo nové kolo štrajkov proti reforme dôchodkového systému. Nedostatok paliva sa prehlbuje, najväčší problém je na západe krajiny. Francúzsko v prípade potreby zvažuje možnosť siahnuť na štátne hmotné rezervy. (viac informácií)
Svet:
Vlády Poľska a Ruskej federácie sa dohodli na podmienkach zmluvy o dodávke zemného plynu. Jej konečná podoba už závisí od rokovania štátnych plynárenských spoločností v oboch štátoch. S pripravovaným kontraktom súhlasí aj EÚ. (viac informácií)
Utorok – 19.10.2010
Slovensko:
Vyraďovanie elektrárne V1 v Jasloských Bohuniciach si vyžiada ďalšie investície v hodnote 62,62 mil. eur. Zástupcovia Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS) a Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) podpísali v pondelok tri grantové dohody v tejto sume. Sú finančnou zárukou pre aktivity súvisiace s vyraďovaním. (viac informácií)
Projekt plynovodného prepojenia Slovenska s Maďarskom vstupuje do ďalšej fázy. Druhé záväzné kole procesu Open Season je otvorené pre záujemcov do 8. decembra 2010. Po tomto termíne spoločnosť eu stream, a.s. a FGSZ z Maďarska vyhodnotia všetky žiadosti. Spustenie medzištátneho plynovodu o dĺžke 115 km sa očakáva v roku 2014. (viac informácií)
Európska únia:
Pripájanie nových solárnych zdrojov ohrozuje stabilitu nemeckej prenosovej siete. Podľa Nemeckej energetickej agentúry (DENA) by mali byť pri ich výstavbe kapacitné obmedzenia, navrhujú 1GW inštalovaného výkonu za rok. Získal by sa tak čas na modernizáciu elektrických sietí a zároveň by sa znížili náklady na výkup slnečnej elektriny. (viac informácií)
Najvyšší správny súd Českej republiky rozhodol, že energetická spoločnosť ČEZ je povinná verejne poskytovať informácie. Vzťahuje sa totiž na ňu zákon o slobodnom prístupe k informáciám. ČEZ napriek tomu, že v nej má štát väčšinový podiel akcií, rozhodnutie súdu spochybňuje. Išlo by podľa nich o porušenie rovnosti práv na voľnom trhu s elektrinou. (viac informácií)
Česká vláda predloží do konca roka nový návrh dostavby jadrovej elektrárne Temelín. Kabinet Petra Nečasa tak reagoval na nedávne správy o niekoľkoročnom odklade dostavby dvoch blokov elektrárne. Podľa Nečasa v roku 2013 o dodávateľovi rozhodne česká vláda a nie spoločnosť ČEZ. (viac informácií)
Svet:
Ukrajina a Venezuela budú spolupracovať v oblasti energetiky. Počas návštevy prezidenta Huga Cháveza v Kyjeve prišlo k medzištátnej dohode, ktorá sa zameriava na rozvoj ťažby ropy a zemného plynu vo Venezuele. Detaily zmluvy nie sú známe. (viac informácií)
Streda 21.10.2010
Slovensko:
Nelegálna rómska osada pri Plaveckom Štvrtku sa zbúra, rozhodol o tom minister vnútra SR Daniel Lipšic. Cez obec totiž prechádza plynovodné potrubie s vysokým tlakom a hrozí nebezpečenstvo výbuchu. Rómske obydlia sa navyše nachádzajú na chránených rezerváciách s 5. stupňom ochrany. (viac informácií)
Európska únia:
Podnikatelia vo fotovoltaike v Česku sa cítia byť ohrození novou solárnou daňou. Navrhuje ju česká vláda ako súčasť opaterní, ktoré majú zabrániť skokovému zdraženie elektriny v roku 2011. Česká fotovoltaická priemyselná asociácia (ČFPA) považuje navrhované 26 percentné zdanenie za porušenie obchodných podmienok medzi bankami a investormi. Ministerstvo financií ČR sa bráni a tvrdí, solárne elektrárne ostanú aj naďalej ziskovým biznisom. (viac informácií)
Plynovod Arad – Szeged medzi Maďarskom a Rumunskom je už v prevádzke. Bukurešť vďaka nemu už nemusí čerpať výhradne ruský plyn. V súčasnosti tečie plyn len jedným smerom, z Maďarska do Rumunska. Otváracej ceremónie nového plynovodného spojenia sa zúčastnili okrem predsedov vlád oboch krajín aj komisár EÚ pre energetiku Gunther Oettinger. (viac informácií)
Svet:
Južná Kórea požičia africkému Mozambiku finančné prostriedky na výstavbu troch solárnych elektrární na severe krajiny. Cieľom je elektrifikácia mestských a dedinských oblastí. Mozambik trpí dlhodobo výpadkami v dodávke elektriny. (viac informácií)
Štvrtok 21.10.2010
Európska únia:
Česko schválilo 26 % daň pre solárne elektrárne s inštalovaným výkonom nad 30 kW. Cena elektrickej energie pre koncových odberateľov sa tak v nasledujúcom roku nezvýši o viac ako 5,5 %. Daňové opatrenie vlády má priniesť do rozpočtu 4,2 mld. českých korún. (viac informácií)
Hydroenergia prispieva ku globálnemu otepľovaniu. K takémuto záveru prišli vedci zo Švajčiarska, ktorý skúmali vodnú elektráreň v nízkej nadmorskej výške. Zistili, že vplyvom vodnej nádrže sa uvoľňujú enormné množstvá metánu. Unikaním tohto plynu prichádza k ohrievaniu atmosféry. V skleníkovom efekte je až 25 krát účinnejší ako oxid uhličitý (CO2). (viac informácií)
Svet:
Rusko bude privatizovať vo veľkom, okrem iného aj energetiku. Súčasťou privatizačného plánu je predaj menšinového podielu spoločnosti Rosnefť, osem percent hydroenergetického podnik RusHydro alebo akcie ruského sieťového operátora v rámci Unified Energy Systems. (viac informácií)