Konkurencia v južnom plynárenskom koridore narastá
Novú dohodu o konzorciu TAP podpísali predstavitelia plynárenských firiem 20. mája. Podľa Jochena Weisa, riaditeľa sekcie dodávky plynu v E.On. je „TAP najsľubnejšou trasou na transport zemného plynu do južnej a strednej Európy. V kontexte globalizácie plynárenského trhu, ktorý je poznačený veľkou neistotou je veľmi dôležité vytvárať nákladovo efektívne projekty“.
Realizácia projektu TAP sa odhaduje na približne 1,5 mld. eur a po dokončení by mohol Európe zabezpečiť ročne 10 – 20 mld. kubických metrov plynu. Plynovod o dĺžke 520 kilometrov spojí grécke mesto Thessaloniki a taliansky prístav Brindisi cez Albánsko a jadranské more. Do konzorcia je okrem E.On Ruhrgas zapojený aj nórsky Statoil a švajčiarsky EGL.
Južný koridor sa napĺňa viacerými projektmi, ktoré spája jeden hlavný cieľ a to diverzifikácia energetických dodávok smerom od Ruska. Okrem plánovaného plynovodu TAP sa v južnom koridore hovorí aj o plynovode ITGI a Poseidon. V prípade ITGI pôjde o prepojenie Turecka-Grécka-Talianska. Naopak Poseidon spojí grécky ostrov Korfu a už spomínaný Brindisi v Taliansku.
V neposlednom rade TAP vytvára konkurenciu aj pre plynovod Nabucco. Ten sa mal do prevádzky pôvodne spustiť už v roku 2014, v súčasnosti sa však hovorí o odklade štyroch rokov. Cez Nabucco Európa plánuje dovážať plyn z Kaukazu a Blízkeho východu s počiatočnou kapacitou 8 mld. kubických metrov. Prepravný objem sa má následne navýšiť až na 31 mld. kubických metrov. Oba plynovody počítajú s dodávkami plynu z azerbajdžanských nálezísk Šáh Deniz.