S inštaláciou inteligentných meradiel to myslí rezort hospodárstva vážne
Inštalácia inteligentných meradiel na Slovensku sa pomaly stáva realitou. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) už vypracovalo vyhlášku, ktorá ustanovuje kritériá a podmienky na zavedenie inteligentných meracích systémov, ich požadované technické parametre, lehoty na ich zavedenie, požiadavky na dátové prenosy, či spôsob prístupu k meradlám. Vyhláška ministerstva by mala nadobudnúť účinnosť od 15. októbra tohto roka. Rezort hospodárstva predpokladá, že do roku 2020 by malo byť na Slovensku nainštalovaných 600 tisíc inteligentných meradiel.
Cieľom je zaviesť inteligentné meracie systémy pre minimálne 80 % všetkých odberateľov elektriny pripojených na regionálnu alebo miestnu distribučnú sústavu na nízkej napäťovej úrovni so spotrebou rovnou alebo väčšou ako štyri megawatthodiny za rok. Inteligentné meradlá sa budú postupne inštalovať koncovým odberateľom podľa veľkosti ich ročnej spotreby.
Inštalácia 600 tisíc inteligentných meracích systémov by si mala vyžiadať podľa analýzy ministerstva hospodárstva viac ako 90 mil. eur, z toho investičné náklady predstavujú 68 mil. eur a prevádzkové náklady zvyšných zhruba 22 mil. eur. „Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zohľadní náklady na obstaranie, inštaláciu a prevádzku inteligentných meracích systémov pre jednotlivé kategórie koncových odberateľov v navrhovanom spôsobe cenovej regulácie. Súčasne sa regulačnému úradu odporúča zabezpečiť rámec regulačných princípov tak, aby sa minimalizovali dopady na ceny pre koncových odberateľov,“ uviedlo ministerstvo vo svojej vyhláške. Inteligentné meradlá by mali po ich inštalácii priniesť ročný výnos necelých 22 mil. eur.
Inštalácia inteligentných meradiel sa dotkne aj podnikateľov, a to malých a stredných podnikov. „Z podkladov regionálnych distribučných spoločností vyplýva, že dotknutých bude približne 120 tisíc podnikateľských subjektov a organizácií,“ uviedol rezort hospodárstva, ktorý sľubuje, že zavedením inteligentných meradiel nevzniknú žiadne priame ani nepriame administratívne náklady pre podnikateľské subjekty. Podnikatelia by mali vďaka inteligentným meradlám usporiť na nákladoch na elektrinu a zvýšiť svoju informovanosť o skutočnej spotrebe a priebehu spotreby elektriny.
Zavedenie inteligentných meracích systémov sa dotkne aj domácností pripojených na nízku úroveň napätia s ročnou spotrebou najmenej štyri megawatthodiny. „Dotknutých bude približne 480 tisíc domácností,“ spresňuje ministerstvo. Aj domácnosti by mali vďaka chytrým meradlám usporiť na elektrine. Zvýšiť by sa im mala kvalita dodávky elektriny, mali by sa im znížiť počty výpadkov a rozšíriť ponuka tarifných produktov.
Inteligentný merací systém je súbor zariadení zložený z určeného meradla a ďalších technických prostriedkov, ktorý umožňuje zber, spracovanie a prenos nameraných údajov o výrobe alebo spotrebe elektriny, ako aj poskytovanie týchto údajov účastníkom trhu. Ide o elektronický systém, ktorý je schopný merať spotrebu energie a pridávať k tomu viac informácií ako konvenčné meradlo, a ktorý je schopný vysielať a prijímať dáta s využitím niektorej formy elektronickej komunikácie. „Koncový odberateľ elektriny sa na základe informácií z inteligentného meracieho systému o priebehu svojej dennej spotreby môže rozhodovať o efektívnom využití elektriny počas dňa,“ konštatoval rezort hospodárstva.
Zdroj: SITA