Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Samo Jurdík - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Samo Jurdík (TapHome) Foto: Michal Jesenič/energia.sk
2. októbra 2013 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Smart bývanie nie je o luxuse

Foto:energia.sk/Michal Jesenič

Investovať do energeticky efektívneho domu dnes už väčšina ľudí považuje za rozumnú investíciu. Ako je to s povýšením domácnosti na smart level? Je inteligentné bývanie luxusom?

Myslím si, že táto predstava sa už dnes mení a chceme k tomu prispieť aj my. Automatizácia tu existuje už desiatky rokov. Takýto systém bol v minulosti zložitý a ťažkopádny. V zásade bol vhodný iba do nových domov, keďže sa muselo ťahať veľa káblov. Z pohľadu užívateľa sa nedal ovládať, mal komplikované skriptovanie. Pri každej zmene bolo potrebné zavolať servisného technika, ktorý systém preprogramoval.

Čo sa odvtedy zmenilo?

Dnešné technológie umožňujú docieliť rovnakú funkcionalitu za oveľa menej peňazí, s jednoduchšou inštaláciou a užívateľ dokáže sám ovládať celý systém. Automatizácia sa dá  inštalovať pomerne rýchlo aj do existujúcich domov aj bytov. Ide o transformujúce sa odvetvie. Vznikli rádiové protokoly, cez ktoré bezdrôtovo komunikujú aktory, ktoré ovládajú jednotlivé zariadenia.

Takisto ceny viacerých komponentov prudko klesli. Vďačný príklad je tablet. V minulosti existovali špeciálne dotykové panely, ktoré stáli tisíce eur. Dnes tu máme tablet. Spraví to isté, vyzerá lepšie a stojí 250 eur.

Rozmach cloudovej technológie umožňuje ovládať domácnosť cez internet. Ovládanie cez internet bolo možné aj predtým. Išlo však o komplikovanú a neprehľadnú technológiu. Vďaka cloud computingu je to už len „plug and play” (pripoj a hraj – pozn. red.). Udialo sa viacero technologických zmien, v dôsledku ktorých sa odvetvie automatizácie transformuje. Zákonite sa tým rozširuje aj skupina ľudí, ktorú môžeme osloviť.

Vyvinuli ste vlastný systém na automatizáciu domácnosti TapHome. Na ktoré funkcie ste sa pri jeho vývoji zamerali?

Automatizácia je spojenie energetickej efektívnosti a zvýšenia komfortu. Inými slovami, úspory na energiách sa nevylučujú s pohodlím užívateľa. V porovnaní s klasickou automatizáciou nie sme výrobcami hardvéru. Vyberieme si hardvér, ktorý chceme podporovať a softvérovo ho integrujeme. Benefitom pre užívateľa je, že vieme vytvoriť komplexný systém, ktorý nie je drahý. Naša automatizácia riadi v prvom rade kúrenie. To chce väčšina zákazníkov. Riadime tiež bezpečnostné systémy. Keď príde k narušeniu objektu, vieme to odhaliť a spustiť alarm alebo notifikovať majiteľa. Človek príde domov na aute a nemusí mať diaľkový ovládač na bránu. Stačí, že zabliká svetlami vozidla a brána sa mu otvorí. Dokážeme tiež riadiť klimatizáciu alebo osvetlenie. Užívateľ si vie robiť svetelné scény, meniť farbu osvetlenia podľa toho, čo práve robí. A veľa ďalších vecí.

Dokáže si užívateľ tieto funkcie aj neskôr sám modifikovať a prispôsobovať svojim aktuálnym potrebám?

Áno. Naša technológia Smart Rules je grafický interface, prostredníctvom ktorého si užívateľ môže nastaviť režimy správania zariadení v domácnosti.

Môžete popísať, ako sa inštalujú jednotlivé hardvérové komponenty tak, aby technológie v domácnosti dokázali spolu navzájom  komunikovať a užívateľ ich mohol ovládať?

Napríklad pri svetle sa pod vypínačom v stene nachádza plastová krabička, kde sú zapojené káble. My do tej krabičky pridáme malé zariadenie, ktoré v sebe obsahuje dve veci: relátko umožňujúce svetlo vypnúť a zapnúť, a rádiový modul resp. káblové riešenie, ktoré komunikuje s centrálou. Užívateľ dokáže s ich  pomocou ovládať svetlo bez toho, aby fyzicky manipuloval s vypínačom. 

Zmení sa niečo na klasickom ovládaní vypínača?

Vypínač funguje normálne a vyzerá tak isto. Užívateľ na prvý pohľad žiadny rozdiel nespozoruje.

Ako je to s kúrením v smart domácnosti?

Okruhy podlahového kúrenia majú svoje spínacie hlavice, na ktoré sa dokážeme napojiť. S automatickým systémom si užívateľ vie vytvoriť týždenný program kúrenia, prípadne  nastaviť úsporný režim v čase, keď nie je doma. Predstavte si situáciu, že po víkende prichádzate domov a nechcete mať zimu. Cez smartfón si jednoducho zapnete kúrenie na diaľku a prídete do vykúreného domu.

Mám tento systém doma. Ovládanie radiátorov ma stálo zhruba 350 eur a mal som preplatok na kúrení 750 eur. Úspora sa docielila tým, že sa kúrilo iba vtedy, keď bolo treba.

Kotle majú spínací externý kontakt, ktorý vieme nahradiť. Okenný senzor vie rozpoznať, keď sa okno zavrie a informuje o tom radiátor pod oknom. Pri otvorenom okne sa potom radiátor automaticky stiahne do úsporného režimu. A užívateľ pre to nemusí spraviť nič.

Náklady na inteligentné riadenie domu sa samozrejme nedajú zovšeobecňovať, keďže závisia od konkrétnych požiadaviek klienta. Napriek tomu, ako finančne náročná je automatizácia domu s najnižšími požiadavkami?

Zoberme si obyčajný rodinný dom, ktorý nie je pasívny a nemá tepelné čerpadlo. Za zhruba 2 tisíc eur sa dá uskutočniť rozsah funkcionality, ktorým sa riadi kúrenie, svetlá v hlavných obývacích priestoroch a alarm s piatimi senzormi.

Rozsah cenových ponúk je široký, ceny sa hýbu od 1.500 do 15.000 eur. Závisí to hlavne od zákazníka. Od toho, čo od automatizácie požaduje. Štandardná inštalácia stojí okolo 3 tisíc eur. Možno to stále nie je lacné, ale ide o veľký posun. Pred piatimi rokmi by ste za rovnakú funkcionalitu zaplatili 10 až 15 tisíc eur.

Predpokladám, že ceny budú klesať aj naďalej. Hardvér, ktorý podporujeme si vyberáme. Ak nájdeme lacnejší s porovnateľnými funkciami a kvalitou, prejdeme na ten. Zákazník bude platiť menej a pomer cena / výkon bude lepší.

Nemáte problémy s kompatibilitou jednotlivých zariadení?

S hardvérovou kompatibilitou nie sú komplikácie. Zariadenia sú štandardizované.

Napríklad kotle majú spínací kontakt. Výrobca ráta s tým, že bude existovať nadradený systém. Ventil pri radiátoroch je rovnako štandardizovaný. To platí aj o ostatných zariadeniach.

Foto: energia.sk/Michal Jesenič

V akej fáze vývoja je dnes vaše technické riešenie?

Prvá verzia nášho softvéru je už v prevádzke. Momentálne dorábame dve veci – aplikáciu pre iOS a  inteligentné režimy, ktoré nazývame Smart Rules. Užívateľ si prostredníctvom nich vie sám konfigurovať, čo a kedy sa udeje a za akých okolností. Do konca roka by mala byť hotová základná časť. 

Zaznamenali ste už záujem zo strany zákazníkov?

Máme prvú inštaláciu u zákazníka a „natlakované” CRM-ko (riadenie vzťahov so zákazníkmi – pozn-red.) Náš obchodný model funguje tak, že my vyvíjame softvér, centralizovane nakupujeme hardvér a školíme našich partnerov, ktorí už produkt predávajú po vlastnej línii. Je to forma franchisingu.

Spolupracujeme s firmami, ktoré robia kúrenie, osvetlenie a podobne. Hlavný spôsob predaja je teda cez našich partnerov. Majú vlastné projekty a zákazníkom odporúčajú ďalšie systémy, ktoré na seba nadväzujú. Ak si napríklad zákazník kúpi kotol a pýta sa dodávateľa na nadstavbu, ten mu odporučí náš systém inteligentného riadenia.

Spomínali ste, že automatizácia smart domácnosti je relatívne nový a rýchlo sa rozvíjajúci segment. Čím novšie odvetvie, tým silnejšia konkurencia. Platí to aj v tomto prípade?

Konkurencia je veľká. Všetci konkurenti už dnes ponúkajú káblovú aj bezdrôtovú technológiu. Vedia ju inštalovať aj do existujúcich bytov a domov, nielen do nových ako to bolo v minulosti.

V čom sa chcete odlíšiť?

Vsádzame na našu platformovosť. Vyberáme si hardvér, ktorý je moderný a vieme ho softvérovo integrovať tak, aby spolupracoval s ostatnými zariadeniami v dome. Napríklad farebné stmievateľné žiarovky Philips Hue. Softvérovo ich prepájame s ostatnými zariadeniami v domácnosti. Užívateľ dostane produkt, ktorý je po hardvérovej stránke kvalitný, a s tým benefitom, že vďaka TapHome spolupracuje so zvyškom  domácnosti.

Aká je cieľová skupina ľudí, ktorú chcete systémom TapHome osloviť?

Veľa ľudí si dnes stavia nízkoenergetické alebo pasívne domy, s rekuperáciou, s tepelným čerpadlom a tak ďalej. Všetci títo ľudia sú naši potenciálni zákazníci. Najmä na nich sa chceme orientovať. Ďalší veľký segment trhu sú ľudia, ktorí si nestavajú nový dom, len si svoj existujúci dom alebo byt chcú modernizovať.

Zákazníkov nabádajú k úsporám aj dodávatelia energií. Plánujete im ponúknuť váš produkt? 

Oslovili sme aj s veľké energetické firmy. V zahraničí je bežné, že dodávateľ elektriny alebo zemného plynu zároveň ponúkne svojim zákazníkom spôsob, ako míňať energiu efektívne a šetriť. Ďalšou skupinou sú telekomunikační operátori.

So slovenských spoločností rokujeme so ZSE, Enel a Orange.

TapHome ste založili spolu s Martinom Kališom, s ktorým ste sa podpísali pod úspech navigačného systému Sygic. Ako ste sa dostali od navigácie k inteligentnej domácnosti?

Hľadali sme novú výzvu. Existuje veľa kvalitných aplikácií pre smartfóny, ale domy a byty sú „hlúpe“. Na počítači si viem všetko nastaviť a zmeniť podľa potreby, prečo nemám takúto možnosť aj pri dome?

Existuje veľa prémiových automatizačných riešení. Väčšinou sú ale cenovo nedostupné a častokrát nie sú užívateľsky prívetivé. Ich backendová technológia býva zastaralá. Snažíme sa toto odvetvie modernizovať.

Koľko ľudí pracuje vo vašej firme?

Na plný úväzok sa tomu venujeme dvaja. Ďalší traja ľudia pre nás pracujú v externej softvérovej firme. Máme jedného brigádnika, ktorý testuje zariadenia plus dvoch projektových konzultantov. Jeden sa venuje sofistikovaným elektroinštaláciám, druhý meraniu regulácie a kúrenia, kotlom, čerpadlám a podobne.

Našli ste v tejto fáze už nejakých investorov?

Zatiaľ sme nimi len ja a Martin Kališ. Investori chcú vidieť, že produkt sa predáva, partneri ho distribuujú a vedia vyrobiť veľké objemy. Na tom teraz pracujeme.

Investori majú záujem o oblasť automatizácie domácnosti. Všetci ľudia už sú pripojení do internetu, teraz treba do internetu pripojiť všetky zariadenia.

So Samom Jurdíkom (TapHome) sa rozprával Michal Jesenič (energia.sk). Samo Jurdik pracuje ako obchodný riaditeľ spoločnosti. Rozhovor autorizoval. Nadpis, perex a foto: energia.sk

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.