Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. septembra 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Energia pre prírodu: Stovky zachránených zvierat a čisté ovzdušie pre Tatry

„Program Energia pre prírodu sa za sedem rokov stal prirodzenou súčasťou nášho pôsobenia na Slovensku. Tešíme sa z úspechov vo všetkých oblastiach pôsobenia – od ekologizácie chát, revitalizácie chodníkov až po záchranu vzácnych živočíšnych druhov. Výborné výsledky i minuloročné ocenenie European Business Awards for the Environment (EBEA),  ktoré nám udelili v Bruseli, nás povzbudilo k ďalšiemu rozvoju  aktivít v oblasti biodiverzity i ekologizácie chát“ uviedol Michele Bologna, riaditeľ externých vzťahov Slovenských elektrární, a.s.

BIODIVERZITA

V tomto roku predstavili partneri verejnosti výnimočný projekt monitorovania Orla krikľavého na jeho ceste do zimoviska v juhovýchodnej  Afrike. Orol Arnold, ktorý svoje meno získal hlasovaním na web stránke Slovenských elektrární, má od polovice augusta 2013 na tele miniatúrnu solárnu vysielačku.  Prvýkrát v histórii prinesie ochranárom informácie obrovského environmentálneho významu. Na stránkach energiaprekrajinu.sk a  www.spravatanap.sk   môže verejnosť každodenne sledovať jeho polohu na ceste do zimoviska, ako aj cestu spať na hniezdisko v apríli 2014.

V rámci aktivít na podporu biodiverzity partneri spoločne pokračujú v záchrane najvzácnejších druhov živočíchov v Tatranskom národnom parku. Naďalej prebieha monitoring kamzíka, svišťa, dravcov a vzácnych šeliem v Tatrách.

Pavol Majko, riaditeľ Správy TANAP (v zastúpení za ŠOP SR) zdôraznil: „Naša spolupráca zameraná na ochranu a záchranu kriticky ohrozených druhov  v Tatranskom národnom parku začala v roku 2007. Vzhľadom k tomu, že ide o chránené druhy živočíchov, realizáciu a opatrenia na ich ochranu môže vykonávať len štátna ochrana prírody. S podporou Slovenských elektrární, a.s. člen skupiny Enel, môže Správa TANAP-u  realizovať úlohy, ktoré nie je možné zabezpečiť zo štátneho rozpočtu. Len vďaka tejto pomoci pískajú opäť svište v Belianskych Tatrách. Verím, že naša spolupráca bude pokračovať aj v budúcich rokoch a pomôže nám pri realizácii ochrany našich  vzácnych klenotov Tatier.“

ČISTÁ ENERGIA PRE TATRY

Slovenské elektrárne podporujú každoročne  desiatky projektov zameraných na ochranu prírody a prichádzajú s vlastnými riešeniami na zlepšenie životného prostredia, ktorých príkladom je ekologizácia štyroch tatranských chát.

Chata pri Zelenom plese (nazývaná aj Brnčalka) je tretím projektom Slovenských elektrární v rámci Ekologizácie vysokohorských chát. Projekt revitalizácie malej vodnej elektrárne pri tejto chate navrhla a vo voľnom čase vlastnoručne zrealizovala  v rokoch 2011 a 2012 skupina zamestnancov spoločnosti. Tatranská chata,  ktorá nie je zapojená do rozvodnej sústavy a pôvodne využívala  iba dieselový generátor, už rok spotrebováva čistú elektrinu vyrobenú špeciálnou turbínou Banki.

V roku 2013  projekt pokračoval inštaláciou druhej turbíny, ktorá umožní využitie nárazových zvýšených prietokov aj pri topení snehu. Spolu obidve turbíny pri priemernej ročnej výrobe 13 MWh zvyšujú objem ušetrených emisií CO2 až na 15 ton ročne. Navyše popri zvýšenom komforte pre užívateľov chaty sa výrazne zvýšila spoľahlivosť napájania stanice mobilného operátora, dostupnosť a kvalita signálu, ktorý v kritických situáciách doslova pomáha zachraňovať ľudské životy. 

Slovenské elektrárne budú pokračovať v spolupráci na ekologizácii Chaty pri Zelenom plese výmenou dieselagregátu staršej konštrukcie za moderný ekologický typ, ktorý chata  bude používať v období zamŕzania hladiny vody a na krátkodobé napájanie najsilnejších spotrebičov.

Za uvedenú systematickú koncepciu programu Energia pre prírodu, podprogram Ekologizácia vysokohorských chát,  v roku 2012 Klub Slovenských Turistov navrhol Slovenské elektrárne a.s., člena skupiny ENEL  na ocenenie Envirooskar, v kategórii Enviro nápad.  Predseda KST Peter Perhala konštatoval:  „Celková úspora 25,5 ton emisií CO2 ročne nie je síce ohromujúce číslo, pre krehký vysokohorský ekosystém je to však významné zníženie zaťaženia, spôsobeného prevádzkou našich chát. Pritom ďalšími benefitmi sú zvýšenie komfortu a bezpečnosti personálu a návštevníkov chát, ako aj zlepšenie podmienok pre prácu horských záchranárov. Päť rokov spolupráce so Slovenskými elektrárňami potvrdili, že je to pre nás a naše chaty ten správny partner.“

Počas podujatia podpísali predstavitelia zúčastnených strán – Slovenských elektrární Klubu slovenských turistov a  Správy TANAP (v zastúpení za ŠOP SR) – spoločné Memorandá o ďalšej spolupráci.

Stručný prehľad výsledkov spolupráce

Podpora Biodiverzity

Od roku 2007 sme pomohli ochrániť a zvýšiť stavy početnosti viacerých chránených druhov v TANAPe:

Kamzík vrchovský tatranský; Svišť vrchovský tatranský; Pstruh potočný; Sokol sťahovavý; Orol skalný a Orol krikľavý; Vlk dravý; Rys ostrovid

Ekologizácia chát

Chata pri Zelenom plese – obnovenie prevádzky malej vodnej elektrárne  na výtoku z plesa v roku 2012. Nainštalovanie druhej turbíny do malej vodnej elektrárne v lete 2013. Celková  priemerná ročná výroba 13 MWh; úspora 15 ton CO2

Téryho chata – osadenie 30 nových fotovoltických panelov predstavuje inštalovaný výkon 9 kWp; úspora 6 ton CO2.

Zbojnícka chata – sem bolo presunutých 18 pôvodných FV panelov z Téryho chaty. Inštalovaný výkon 1,2 kW,  priemerná ročná výroba  5 MWh, umožňuje úsporu 1,5 tony CO2 ročne.

Chata pod Rysmi – v rámci generálnej rekonštrukcie získala chata 10 nových FV panelov. Priemerná ročná výroba 3MWh ročne usporí  1 tonu CO2.

OCENENIA

2011  –  Národná podnikateľská cena za životné prostredie v SR Asociácie priemyselnej ekológie a Ministerstva životného prostredia za projekt „Energetická sebestačnosť pre Téryho chatu“

2012    –  Európska cena pre podnikateľov za ochranu životného prostredia – European Business Awards for the Environment (EBAE) v novovzniknutej kategórii Podnikanie a biodiverzita za projekt „Energia pre prírodu – ochrana najvzácnejších živočíšnych druhov v slovenských horách“

2012 – Cena Nadácie Pontis Via Bona v kategórii Dlhodobý pozitívny vplyv na komunitu za projekt „Dlhodobá podpora riešenia otázky bezdomovectva v Bratislave“ (spolupráca s organizáciami Depaul Slovensko, Proti prúdu a Divadlo bez domova)

2013 – Cena Európskej komisie European CSR Award – národný víťaz v kategórii veľkých spoločností s projektom „Dlhodobá podpora riešenia otázky bezdomovectva v Bratislave“ (dlhodobé partnerstvo s Depaul Slovensko)

Zdroj: Slovenské elektrárne

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.