Pavol Široký: Japonsko je znovu bez jadrovej energie
Momentálne sa vlastníci jadrových elektrární snažia získať povolenie na prevádzku asi 10 reaktorov a aj samotný japonský premiér by ich rád videl čím skôr „online“. Jadrový biznis to však bude mať nesmierne ťažké vzhľadom na verejnú mienku, prísnejšie bezpečnostné opatrenia aj zhoršujúcu sa bezpečnostnú a radiačnú situáciu v JE Fukušima.
Pripomeňme, že pred haváriou v jadrovej elektrárni Fukušima mala táto krajina v prevádzke 50 reaktorov, ktoré dodávali krajine viac ako 30 % jej spotrebovanej elektriny. Život v Japonsku sa i napriek ich odstaveniu nezrútil, nenastali žiadne „black-outy“ ani ekonomický krach. Je pravda, že kvôli fatálnemu zlyhaniu jadrovej energetiky v tejto krajine musia momentálne ľudia platiť o 30 % viac za elektrinu a importovať väčšie množstvá uhlia, plynu a ropy. Je však logické, že krajina potrebuje čas na masívny prechod od jadra smerom k úsporám energie a obnoviteľným zdrojom.
V roku 2011 klesli v Japonsku emisie skleníkových plynov o 2 %, hlavne kvôli ekonomickej situácii a miernejšej zime. V roku 2012 už došlo k nárastu o 5,8 %, čo samozrejme nie je malé číslo, ale vzhľadom na vývoj v roku 2011 ani šialene vysoké číslo. Pokiaľ sa tento trend nebude opakovať každý rok, čo sa vzhľadom na programy úspor energie a rozvoj obnoviteľných zdrojov energie neočakáva, pôjde o emisne zvládnuteľný vývoj. Očakáva sa, že v roku 2013 vzrastú emisie skleníkových plynov o 0,7 % oproti predchádzajúcemu roku, čo nie je vzhľadom na aktuálnu energetickú situáciu Japonska žiadny extrémny nárast. Správa Inštitútu ekonomiky a energetiky v Japonsku predpokladá, že v roku 2014 by mali emisie CO2 klesnúť o 2,8 % na 1,193 mld. ton.
Japonsko v posledných dvoch rokoch investuje nemalé prostriedky do obnoviteľných zdrojov energie, ale aj úspor energie. Zameriava sa najmä na veternú a slnečnú energiu, bohužiaľ ale menej na geotermálnu energiu, kde má krajina veľmi vysoký potenciál. Vo Fukušime má napríklad vyrásť obria 1 GW veterná farma, ktorá nahradí veľkú časť výkonu havarovanej jadrovej elektrárne, alebo najväčšia 100 MW fotovoltická elektráreň v krajine. Podľa analytikov má domáci trh s fotovoltikou v rokoch 2011 až 2020 narásť o 263,2 %, pričom práve v roku 2011, prvýkrát v histórii krajiny, presiahol domáci predaj solárnych panelov kapacitu 1 GW (1.296 MW).
Spotreba elektriny v Japonsku poklesla v roku 2011 o 5 % a v roku 2012 sa udržala na približne rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom roku. Odhaduje sa, že tento trend bude pokračovať, čo môže Japonsku pomôcť nahradiť jadrové šialenstvo rozumnou energetickou politikou.
Je pravdepodobné, že Japonsko bude mať problémy dosahovať ciele pre znižovanie emisií skleníkových plynov v nejakých výraznejších poklesoch. Pokiaľ sa však rozhodne ísť teraz cestou úspor energií a obnoviteľných zdrojov energie, urobí tak rozumný krok vpred, z ktorého budú profitovať súčasné, ale najmä budúce generácie. Pokiaľ sa však krajina vráti k jadru a uhliu, vstúpi do tých istých tekutých pieskov, v ktorých sa už raz vyskytla.
Pavol Široký
(autor je koordinátorom klimatickej a energetickej kampane Greenpeace Slovensko)
(c) energia.sk