Eurokomisár: Zelená energia vedie Európu k „priemyselnej masakre“
Európa svojím donkichotským útekom za zelenou energiou vyhnala podľa Tajaniho náklady elektrickej energie na neúnosné úrovne, a európsky priemysel tak prestáva byť schopný vo svete konkurovať. To je evidentné najmä v čase, keď „bridlicová revolúcia“ v USA zrazila tamojšej ceny plynu o 80 percent.
„Sme pre zelenú politiku, nesmieme ju ale brať ako náboženstvo. Potrebujeme novú energetickú politiku. Musíme prestať s pózovaním, pretože nemôžeme obetovať európsky priemysel na oltár klimatických cieľov, ktoré sú nereálne a inde vo svete sa nevynucujú,“ uviedol Tajani.
Narastajúci pocit ohrozenia zdieľa aj európsky prezident Herman Van Rompuy, ktorý označil zníženie energetických nákladov za najvyššiu európsku prioritu. „V porovnaní s americkými konkurentmi platí dnes európsky priemysel dvakrát viac za elektrinu a štyrikrát viac za plyn. Našim firmám nie je nič platné, že sú efektívnejšie, “ povedal Van Rompuy.
Prehlbujúca sa energetická kríza v EÚ strieda na čele európskych problémov doznievajúcej dlhovú krízu. Májový energetický summit EÚ po prvýkrát naznačil, že energetická politika by namiesto doterajšieho zamerania na obmedzovanie emisií skleníkových plynov mala vrátiť do čela priorít dostupnosť energie.
„Strata konkurencieschopnosti je hrozivá,“ povedal v Cernobbiu šéf talianskej spoločnosti Fondo Interbancario Paulo Savona. „Keď si firmy vyberajú, či investovať v Európe, alebo v USA, najviac myslia na náklady energie,“ povedal.
Energetická konzultačná spoločnosť IHS CERA minulý týždeň odhadla , že prudko rastúca ťažba ropy a zemného plynu z bridlicových hornín už výrazne prispieva k rastu americkej ekonomiky a zvyšuje príjmy domácností.
Podstatne tiež zvýšila konkurencieschopnosť amerického priemyslu, čo platí najmä pre chémiu a odvetvia náročné na energiu.
Zatiaľ čo produkcia amerického chemického priemyslu by sa mala do roku 2020 zdvojnásobiť, v Európe podľa IHS o tretinu klesne.
Zdroj: ČTK, energia