Guvernér prefektúry Niigata navrhuje likvidáciu prevádzkovateľa JE vo Fukušime
Firmu Tepco zoštátnila vláda minulý rok, pričom jej poskytla finančnú injekciu na vyplatenie odškodného zhruba 160.000 obyvateľom z okolia Fukušimy, ktorí pre jadrovú haváriu museli opustiť svoje domovy. Havária elektrárne vo Fukušime, ku ktorej došlo po zemetrasení a následných prívalových vlnách cunami v marci 2011, bola najhoršia od výbuchu v jadrovej elektrárni Černobyľ na Ukrajine v roku 1986.
Izumida zatiaľ úspešne približne dva roky bráni tomu, aby Tepco mohla opätovne uviesť do prevádzky dočasne odstavenú elektráreň Kašiwazaki-Kariwa, najväčšiu jadrovú elektráreň na svete. Tá sa nachádza práve v provincii Niigata. Svoj postoj odôvodnil tým, že firma doteraz nedokázala vyriešiť dôsledky havárie vo Fukušime. Spustenie Kašiwazaki-Kariwa naposledy zablokoval v júli tohto roka.
Teraz išiel Izumida ešte ďalej a vyhlásil, že Tepco sa až príliš sústreďuje na opätovné sprevádzkovanie elektrárne s cieľom znížiť palivové náklady a kvôli finančným záujmom prehliada bezpečnostné riziká. „Malo by sa pouvažovať o úplnej likvidácii tejto spoločnosti, nakoľko krátkodobé finančné záujmy sú pre firmu momentálne dôležitejšie, než celkové vyriešenie problémov (v jadrovom sektore),“ povedal Izumida na stretnutí so zahraničnými novinármi v Tokiu. Guvernér v minulosti pracoval na ministerstve hospodárstva a priemyslu, ktoré kontroluje aj sektor energetiky.
Ako dodal, najnovšie priznanie spoločnosti, že zo zničenej elektrárne vo Fukušime uniká do Tichého oceánu vysokorádioaktívna voda, ukázalo, že Tepco sa z nešťastia vôbec nepoučilo. Spoločnosť to dlhý čas popierala. „Fakt, že firma, ktorá nie je schopná poučiť sa z minulých chýb, by mala prevádzkovať jadrovú elektráreň, vyvoláva vo mne veľký pocit neistoty,“ dodal Izumida.
Copyright © TASR 2013