Fotovoltaika ohrozuje stabilitu prenosovej siete Nemecka
Podľa Nemeckej energetickej agentúry (DENA) je ohrozená stabilita nemeckej prenosovej siete. „V dôsledku fotovoltaiky nás v sieti čakajú obrovské problémy, ktorých si doteraz nikto nevšimol. Stojíme pred ich preťažením slnečným prúdom,“ vyhlásil šéf agentúry Stephan Kohler.
Pre výstavbu nových solárnych zdrojov by podľa DENA mali platiť kapacitné obmedzenia. Získaný čas by sa využil na vybudovanie potrebných sietí a obmedzili by sa náklady na výkup slnečnej elektriny. „Za zmysluplný považujem limit na výstavbu fotovoltaiky na 1 GW za rok. V tom prípade by sme dosiahli ešte únosnú hranicu 30 GW solárneho prúdu v roku 2020,“ navrhol Kohler.
Pri zachovaní súčasného stavu v Nemecku sa podľa Kohlera v tomto a nasledujúcom roku nainštalujú fotovolatické zariadenia s výkonom 9,5 GW. Na konci roku 2011 by tak bolo do rozvodnej siete pripojených celkom asi 30 GW solárnych zdrojov. V roku 2013 by to pri súčasnom tempe mohlo byť až 50 GW.
Štátom dotovaný biznis
V Nemecku má slnečná elektrina garantovanú výkupnú cenu na 20 rokov. V tomto roku prišlo už trikrát k zníženiu jej úrovne, no napriek tomu je stále vyššia než ako v prípade iných obnoviteľných zdrojov. Solárne elektrárne v krajine tak pribúdajú aj naďalej.
Vysoký záujem o inštalovanie nových solárnych zdrojov spôsobí v roku 2011 navýšenie tzv. ekologickej dane. Nemci budú musieť v nasledujúcom roku zaplatiť o 72 % väčší príspevok na obnoviteľné zdroje, ktorý sa odvádza v cene elektriny. Z tohtoročnej ceny 2,05 centov sa poplatok zvýši na 3,53 centov za každú kilowatthodinu.
Po reforme solárnej energetiky nevolá len Nemecká energetická agentúra (DENA). Rovnaký názor zdieľa tiež Nemecký zväz nájomníkov, Nemecký inštitút pre hospodársky výskum alebo Spolkový zväz odberateľov energií. Ten dokonca vyzval berlínsku vládu, aby zrušila zákon o obnoviteľných zdrojoch energie, ktorým sa vysoké garantované ceny solárnej elektriny zaviedli.
ČTK, energia