Nemeckí veľkoodberatelia elektriny už nedostanú štátne úľavy
Vláda Nemecka sa na svojom zasadaní koncom júla rozhodla upraviť výnimku, ktorá oslobodzovala veľkých odberateľov elektriny od platenia dane za distribúciu a prenos. V stredu vládny kabinet na čele s kancelárkou Angelou Merkelovou odsúhlasil zmeny v oslobodení od dane, ktorá minulý rok priniesla firmám úľavy až vo výške 300 mil. eur.
„Rozhodnutím kabinetu sme položili nový základ pre špeciálne sieťové poplatky pre koncových odberateľov s intenzívnou potrebou elektriny,“ citoval ministra hospodárstva Philippa Röslera agentúra Reuters. „Tejto skupine sme poskytli stabilný základ pre výpočet nákladov za energie a vytvorili sme istotu v plánovaní a legislatíve, ktoré predstavujú dôležité piliere v postavení Nemecka,“ dodal.
Výhoda objemového rabatu
Čiastočné zrušenie úľav zapríčiní zvýšenie cien pre priemysel v priemere o 33 %. Priemysel však dostane kompenzáciu vo forme tzv. objemového rabatu, ktorý bude zdôvodnený pravidelným veľkým odberom elektriny, ktorý uľahčuje riadenie prenosového systému a stabilizuje ho. Skutočnosť, či tomu aj tak naozaj je, potvrdí alebo vyvráti štúdia, ktorá je v súčasnosti v štádiu spracovania, informuje nemecký denník.
Kto v budúcnosti odoberie viac ako 8 GWH počas 8 tis. prevádzkových hodín, zaplatí 10 % z dane z distribúcie a prenosu. Pri 7,5 tis. hodinách je to 15 % a pri 7 tis. hodinách 20 %. V súčasnosti sú stopercentne od dane oslobodené firmy, ktoré odberajú stanovený objem počas minimálne 7 tis. hodín.
Úspora bude v budúcnosti podstatne nižšia, čo umožní znížiť energetické náklady malým a stredným firmám a domácnostiam. Predpokladá sa, že ak by sa kompletne zrušili výnimky, domácnosti by ušetrili za energie 10 eur ročne.
Podniky ušetrili 300 mil. eur
Od roku 2011 má do súčasnosti spomínanú úľavu celkovo 200 chemických, sklárskych i papierenských podnikov. Tie mali podporiť a zvýšiť konkurencieschopnosť nemeckého priemyslu, hoci Nemecko má jedny z najvyšších cien elektrickej energie v Európe, informuje agentúra Reuters. Aj keď firmy šetria, finančné zaťaženie viac dopadá na domácnosti a malé firmy, ktoré nie sú z tejto povinnosti vyňaté.
Nemecký kabinet chce v budúcnosti vo väčšej miere zapájať veľkých odberateľov energie do financovania nákladov prenosových sústav, a tým prispievať k tzv. Energiewende.
Nemecká vláda svojím tohtotýždňovým krokom reaguje na tlak Európskej komisie, ktorá začala konanie vo veci nepovolenej štátnej pomoci veľkoodberateľom. Ani vrchný súd v Düsseldorfe nevidel dôvod na oslobodenie firiem od uvedenej dane. Oslobodenie veľkoodberateľov v Nemecku od poplatkov pokladá komisár pre hospodársku súťaž EÚ Joaquín Almunia za nedovolenú pomoc.
Poskytovanie štátnej pomoci v Európe musí schvaľovať Európska komisia. Týmto spôsobom sa vytvárajú podmienky, aby firmy v určitej krajine nezískavali nedovolenú pomoc voči konkurentom v iných častiach EÚ.
(c) energia.sk