Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Radiátor
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Zoom Zoom (licencia Creative Commons)
19. júla 2013 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Údržba vykurovacej sústavy: V lete skontrolujte, či všetko funguje

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Majitelia bytov, rodinných domov
Na čo by ste nemali zabudnúť
  • leto je ideálnym obdobím na kontrolu vykurovacej sústavy
  • nechajte si vykurovaciu sústavu skontrolovať aspoň raz ročne odborníkom
  • odvzdušňujte radiátory
  • myslite aj na údržbu – utrite prach a nečistoty

Zanedbaná údržba radiátorov či kotla sa môže vypomstiť jednak zvýšenými nákladmi na vykurovanie, ale v niektorých prípadoch ľahko vedie až k ohrozeniu zdravia obyvateľov domu. Pre kontrolu a prípadné opravy je leto ideálnym obdobím.

Ak počas leta zanedbáte údržbu kúrenia, mali by ste sa na jeseň prinajmenšom pripraviť na fakt, že radiátory budú menej kúriť. Zle nastavené regulačné prvky alebo nedostatočne odvzdušnené radiátory môžu byť príčinou zníženia výkonu vykurovacích telies. Leto ja čas, kedy na vykurovaciu sústavu ani nepomyslíte, no na údržbu je toto obdobie ideálne. Mnoho ľudí však začne tieto záležitosti riešiť až vo chvíli, kedy je potrebné prvýkrát zakúriť.

Perfektne udržiavaná vykurovacia sústava zaistí najekonomickejšiu prevádzku

Výrazné úspory za vykurovanie docieliť nielen zateplením domu. Často sa zabúda na to, akú dôležitú úlohu hrá v tomto ohľade perfektne nastavená a udržiavaná vykurovacia sústava. Určitá minimálna údržba kúrenia je totiž nutná aj v prípade, že k vykurovaniu používate komfortné zdroje, ako je elektrina alebo plyn.

Pravidelná kontrola kúrenia odborníkom, ktorú je možné spojiť so servisnou prehliadkou, vám môže priniesť mnoho úspor, a to nielen finančných. Môžete si totiž ušetriť aj veľa času a starostí, nutných pri neskoršom riešení predvídateľnej havárie. Čistá a udržiavaná vykurovacia sústava znamená nižšiu spotrebu paliva a celkovú dlhšiu životnosť jednotlivých komponentov.

Začnite s prehliadkou radiátorov: Mokré škvrny značia poruchu

Ak sa váš vykurovací systém skladá z kotla a radiátorov, potom by kontrola vykurovacích telies mala byť prvým krokom. Najprv by ste sa mali presvedčiť, či z radiátorov niekde nekvapká voda. Ak nájdete prevlhnuté či mokré miesta na podlahe pod radiátormi, bude nutné zavolať kúrenárov, aby chybu opravili.

Vždy pred začiatkom vykurovacej sezóny, alebo skoro po jej zahájení treba radiátory odvzdušniť. Odvzdušnenie je vhodné vykonať aj kedykoľvek v priebehu zimy, ak máte pocit, že radiátor kúri málo, alebo je na dotyk zrejmé, že sa v ňom teplo nešíri rovnomerne. Všetky moderné radiátory sú dnes vybavené odvzdušňovacími ventilmi, ktoré samotný proces odvzdušnenia výrazne uľahčujú.

Foto: Flickr.com/salisasaki – licencia Creative Commons

O najvhodnejšom spôsobe odvzdušnenia radiátorov sa často vedú spory

Najčastejšie odporúčaný postup odvzdušnenia je jednoduchý – v prvej fáze je potrebné do sústavy dopustiť vodu tak, aby tlak vo vykurovacích rozvodoch prekročil predpísaný prevádzkový tlak o približne 20 až 50%. Následne potom pristúpite k odvzdušneniu jednotlivých radiátorov pomocou ventilu, z ktorého by po úspešnom vypustení vzduchu mala voda plynulo vytekať. Väčšinou sa odporúča začať postupne od tých najnižšie položených.

Možností, ako postupovať pri odvzdušnení je mnoho a často sa od seba značne líšia. Ľahko sa tak môžete aj u odborníkov stretnúť s úplne protichodnými radami. Rozpory panujú napríklad v tom, či by pri odvzdušnení malo alebo nemalo byť zapnuté obehové čerpadlo alebo či je vhodnejšie odvzdušňovať kúrenie za studena alebo zahriate.

Každá rada môže mať svoje miesto pri riešení rôznych problémov, ktoré vám zavzdušnenie spôsobili. Je preto najlepšie začať tou najjednoduchšou metódou opísanou vyššie a ak vaša snaha nebude korunovaná úspechom, tak potom skúste ďalšie alternatívy. Niekedy je tiež potrebné celú procedúru niekoľkokrát opakovať, kým sa všetok vzduch zo sústavy úspešne uvoľní.

Pri údržbe radiátorov tiež nezabudnite na ich dôkladné očistenie od prachu a nečistôt.

Neudržovaný plynový kotol môže predstavovať pre svoje okolie hrozbu

Ak sa o teplo vášho domova stará plynový kotol, nemali by ste zabúdať na každoročnú prehliadku kotla servisným technikom. Obzvlášť v prípade kondenzačných plynových kotlov je veľmi dôležité správne nastavenie spaľovania, ale treba sa starať aj o pravidelné vyčistenie. Optimálne nastavenia kotla tiež znižuje náklady na vykurovanie.

Údržbu plynového kotla sa rozhodne neoplatí podceňovať, pretože zle fungujúce či nevhodne nainštalovaný plynový kotol môže byť pre svojich majiteľov veľmi nebezpečný. Ak je totiž kotol zle nastavený, alebo nie je zabezpečená dostatočná výmena vzduchu či odvod spalín, môže dôjsť k uvoľňovaniu životu nebezpečného oxidu uhoľnatého. Tento jedovatý plyn sa nevyznačuje žiadnym zápachom, jeho prítomnosť tak býva spočiatku nenápadná. Pri väčšej koncentrácii v obytných miestnostiach však každoročne spôsobuje rodinné tragédie.

Ak by ste chceli mať lepší prehľad o stave vzduchu vo vašom byte či dome, môžete si zaobstarať špeciálny senzor signalizujúci prípadný únik oxidu uhoľnatého. Opatrnosť je potrebná v prípade, ak ste si nechali nainštalovať nové okná, či už plastové alebo drevené. Výmena okien má totiž zásadný vplyv na prúdenie vzduchu v objekte a váš plynový kotol môže mať naraz problém so zabezpečením dostatku vzduchu potrebného na spaľovanie. To ale samozrejme neplatí, ak má váš kotol nasáva vzduch zvonku.

Elektrokotol je počas prevádzky takmer bezúdržbový

Elektrokotol je zariadenie, ktoré sa ľahko ovláda a vyžaduje minimálnu údržbu. Kontrolu elektrokotla by mal vykonávať odborník najlepšie jedenkrát ročne. Do kotla sami nijako nezasahujte, pretože akýkoľvek neodborný zásah môže ľahko viesť k poškodeniu kotla a tiež ku strate záruky.

Kontrola a údržba vykurovacieho systému vybaveného elektrokotlom by sa mala sústrediť najmä na preverenie správnej funkčnosti čerpadla, ktoré zabezpečuje nútený obeh vody v sústave. Ďalším dôležitým prvkom, na ktorý sa treba zamerať je termostat a ďalšie ovládacie alebo zabezpečovacie prvky. Na prívode vratnej vody by mal byť umiestnený filter, ktorý je tiež nutné čistiť. Nakoniec je potrebné preveriť množstvo vody v systéme, odvzdušniť ho a nastaviť na požadovaný prevádzkový tlak.

Náhla porucha môže prísť kedykoľvek: Kontrolujte tlak v sústave

V priebehu celej vykurovacej sezóny, ale aj v letnom období nezabúdajte občas skontrolovať aktuálny tlak vašej vykurovacej sústavy. Ak zrazu dôjde k akýmkoľvek nevysvetliteľným výkyvom, je treba zbystriť pozornosť a rýchlo konať. Ak sa tlak rýchlo znižuje, znamená to, že vám voda pravdepodobne niekde uniká. V prípade, že ukazovateľ tlaku signalizuje pozvoľný alebo rýchly nárast, môže ísť o potenciálne nebezpečnú situáciu, ktorá mohla vzniknúť buď poruchou ventilu prívodnej vody, alebo prípadne aj vnútorným poškodením bojlera slúžiaceho k ohrevu teplej úžitkovej vody, z ktorého začala voda unikať do vykurovacieho systému. V takom prípade môže tlak v sústave počas niekoľkých dní alebo dokonca hodín prekročiť predpísaný prevádzkový tlak aj o 150%.

U všetkých typov kotlov by ste svoju pozornosť mali čas od času venovať aj funkčnosti poistných ventilov, ktoré tvoria dôležitý prvok ochrany pre celý systém.

(c) nazeleno.cz, energia.sk

Text publikujeme v zmysle Zmluvy o obsahovej spolupráci

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.