Dovoz elektriny z jadra? V Rakúsku mu dali STOP.
Z rakúskych rozvodných sietí by mal do roku 2015 zmiznúť elektrický prúd pochádzajúci z jadrových zdrojov. Rakúska vláda už minulý rok na „protiatómovom summite“ prisľúbila, že prijme zákon, ktorý by zakázal energetickým spoločnostiam nakupovať prúd „neznámeho pôvodu“ a donútil by ich deklarovať, že elektrina dodávaná konečným spotrebiteľom nepochádza z jadrových elektrární.
Po minulotýždňovom rokovaní rakúskeho parlamentu sa ale sľuby stali realitou. Rakúsky parlament totiž úplne stopol dovoz jadrovej energie do krajiny. Rakúsko je presvedčené, že atómovú energiu nechce. „Rôzne udalosti nám ukázali, že jadrová energia je nevyspytateľná,” podotkol rakúsky kancelár Werner Faymann.
Rakúsky kancelár Werner Faymann uviedol, že ukončenie dovozu elektriny pochádzajúcej z jadra dá rakúskemu boju za zrušenie produkcie takejto elektrickej energie v celej Európskej únii vyššiu dôveryhodnosť. Rakúsko odmieta názor, že jadrová energia je ekonomicky výhodná.
Protest proti AE v Jaslovských Bohuniciach. Foto: TASR/AP Photo/Hans Punz
Hlavná zmena nastane revíziou Zákona o elektrickej energii, ktorý predpisuje, aby každá dovezená kilowatthodina elektrickej energie mala osvedčenie o pôvode. Od1.0 januára 2015 budú musieť dodávatelia deklarovať, od koho prúd nakupujú a z akých zdrojov elektrina pochádza. Spotrebitelia tak nebudú platiť výrobcom elektriny z jadra, resp. tým, ktorí nevedia dokázať jej pôvod. Elektrina z neznámeho zdroja tvorí v krajine 14 %. Podľa expertov je ale výberový zákaz dovozu nežiaduceho prúdu technicky nemožný.
„Urobíme to tak či tak“
Rakúsko sa síce stalo prvou európskou krajinou, ktorá implementuje smernicu Európskej únie pre transparentnosť v dodávkach elektriny, no podľa nemeckého denníka Der Spiegel porušuje zákazom jadrovej elektriny európsku legislatívu. Tamojšia vláda sama minulý rok poukazovala na fakt, že prípadný zákaz dovozu zahraničnej elektriny z jadra môže naraziť na právne prekážky v legislatíve EÚ. V posudku to potvrdila aj Európska komisia. „Nebude to ľahké, pretože náš prístup je v rozpore so zmluvami EÚ,“ uviedol minister hospodárstva Reinhold Mitterlehner. „Urobíme to ale tak či tak,“ dodal.
Postup Rakúska sa nepáči Bruselu. Pred niekoľkými mesiacmi zdvihol nad krokmi rakúskej vlády varovný prst. Svojimi opatreniami totiž vláda bráni voľnému pohybu tovaru v rámci Európy. „Rakúsky zákon chráni miestne zdroje, zahraničné však nie,“ tvrdí Brusel. „A to je diskriminácia,“ spresňuje.
Belgická jadrová elektráreň Doel. Foto: TASR/AP Photo/Virginia Mayo
Európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger a komisár pre priemysel Antonio Tajani budú skúmať, či nie je novoprijatý zákon v rozpore neobmedzenej výroby elektriny. Na nový zákon sa pozerá skepticky i Nemecko. Podľa hovorcu ministra životného prostredia je európske právo komplikované a vláda si nevie predstaviť kopírovať rakúsky model.
„Zelení“ tlieskajú
Miestni ekológovia však zákon privítali s otvorenou náručou. O svoje víťazstvo sa ale obávajú. „Ak tento zákon Európska komisa zakáže, potom jej nejde o zdravie ľudí,“ uviedol Alexander Egita z Greenpeace Rakúsko.Rokovania medzi EÚ a Rakúskom budú podľa expertov trvať niekoľko mesiacov.
(c) energia.sk