Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Workshop RWE - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Novinársky workshop RWE v Bratislave
1. júla 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Tvorba ceny pre regulované segmenty zákazníkov

Komoditná časť koncovej ceny sa do veľkej miery odvíja od vývoja veľkoobchodnej nákupnej ceny. V prípade elektrickej energie cena závisí výhradne od ponuky a dopytu. Na Slovensku sa od tohto roku premiérovo využíva ako referenčná pražská burza PXE, ktorá tak nahradila lipskú burzu EEX. Lukáčová pripomenula, že v rokoch 2011 až 2012 cena elektriny veľmi prudko klesala. „Elektrina nasleduje aj extrémne nízke ceny povoleniek, od ktorých cena tiež závisí,“ doplnila. 

Na strane druhej, cenová hladina zemného plynu sa v posledných rokoch udržiavala na relatívne stabilnej úrovni. Analytička pripomenula, že pre oceňovanie zemného plynu je referenčná tiež cena na burze, ale súčasne sa cena odvíja aj od cenového vzorca v dlhodobom kontrakte. Cena zemného plyne je v dôsledku toho naviazaná na cenu ropy, ťažkého a ľahkého vykurovacieho oleja. Na výslednú podobu ceny má vplyv aj vývoj výmenného kurzu eura a amerického dolára. Cenotvorba podľa dlhodobého kontraktu prichádza do úvahy v prípade dodávateľov, ktorí tento obchodný nástroj využívajú.

Východiská pri určovaní ceny

Základný rámec upravuje legislatíva v podobe vyhlášok ÚRSO. Dodávateľ elektriny si vypočíta veľkoobchodnú referenčnú cenu komodity pre nasledujúci rok ako aritmetický priemer cenového vývoja na burze za prvý polrok aktuálneho roka. V prípade zemného plynu sa zoberie ako základ vývoj ceny za prvých 9 mesiacov. V elektrine sa konečná cena komodity vynásobí koeficientom. Ten určuje regulačný úrad a pre aktuálny rok stanovil hodnotu 1,12.

Následne sa v elektrine pripočítava aj cena za odchýlku, o ktorej vždy v septembri rozhoduje ÚRSO. Elektrinu nemožno skladovať a preto, aby elektrická sieť fungovala stabilne a bezpečne, musí byť objem spotrebovanej a vyrobenej elektriny rovnaký. V praxi ale vždy vznikne rozdiel, medzi tým, koľko elektriny si spotrebiteľ objedná a koľko v skutočnosti spotrebuje. Je preto vždy veľmi dôležité vyrátať správnu cenu odchýlky. Oceňuje sa na základe cien regulačnej elektriny, ktorá je spravidla výrazne drahšia ako cena dodávky základného pásma. Pre aktuálny rok stanovil regulačný úrad cenu odchýlky pre domácnosti na 2,82 EUR/MWh. Lukáčová pripomenula, že trend je oproti minulému roku stúpajúci.  

Foto:energia.sk/Michal Jesenič

V elektrine sa pre domácnosti aj malé podniky používajú typové diagramy. Slúžia na vyjadrenie priebehu spotreby v jednotlivých skupinách odberných miest na Slovensku, ktoré sú zoskupené na základe podobných charakteristík. Dodávateľ využíva diagramy na vyhodnotenie reálnych nákladov pre každú sadzbu. Ak by domácnosti boli vybavené inteligentnými meračmi, spotreba by sa dala monitorovať okamžite a typové diagramy by stratili zmysel. Odchýlkou sa preto rozumie aktuálny rozdiel v skutočnom odbere elektriny a odbere predpokladanom na základe odberového diagramu.

Oprávnená marža

K navrhovanej cene si dodávateľ pripočíta oprávnenú maržu. Je súčtom maximálneho primeraného zisku z predaja komodity a mesačných fixných poplatkov za odberné miesto.  Výška marže za mesačné poplatky závisí od portfólia, teda od priemernej spotreby na jedno odberné miesto. Lukáčová zároveň uviedla, že obe položky sú v rámci marže z hľadiska ceny porovnateľné. 

Regulácia určuje maximálny možný zisk z predaja komodity. V elektrine, konkrétne v segmente domácností môže tvoriť marža najviac 8 %, maximálne však 3 EUR/MWh. V segmente malých podnikov môže ísť najviac o 16 % pričom oprávnená marža nesmie presiahnuť 8 EUR/MWh. V zemnom plyne si dodávateľ podľa zákona nemôže účtovať vyššiu maržu ako 3 %, čo v praxi znamená maximálne 0,8 EUR/MWh. V segmente malých podnikov je stropom 10 %, ktoré  nemôžu presiahnuť  3,5 EUR/MWh.

Foto: energia.sk/Michal Jesenič

K cenotvorbe slovenského regulátora vzniesol nedávno kritické pripomienky Brusel. „Posledné hodnotenie EK označilo cenotvorbu ÚRSO za netransparentnú. Nie je jasné, ako sú regulované ceny vypočítavané a takisto nám Komisia vytýka vysoké ceny pre priemysel,“ uviedla na workshope Lukáčová.

Cenové konanie

Po schválení cenníka valným zhromaždením predkladá dodávateľ návrh na posúdenie regulačnému úradu. V zákonom predpísanej forme to musí stihnúť najneskôr do 31. októbra. ÚRSO by mal následne cenový návrh posúdiť do 30 dní. Lukáčová ale upozorňuje, že v praxi regulátor často cenové konanie preruší a vyžaduje si doplniť dodatočné údaje.

Zákazník má podľa zákona právo dozvedieť sa o zmene cenníka pre nasledujúci rok do 1. decembra. V dôsledku prieťahov v cenovom konaní sa tento termín mnohokrát nepodarí splniť a spotrebiteľ sa o zmene dozvie až v priebehu decembra, čím vzniká nesúlad s legislatívou.

Kto podlieha regulácii?

V segmente domácností spadajú pod cenovú reguláciu všetky tarify na dodávku elektriny. V zemnom plyne určuje regulátor cenový strop pre tarify D1 – D3. Zákon definuje, že spotreba plynu pre odberateľa v domácnosti by za 12 po sebe nasledujúcich  mesiacov mala dosiahnuť najviac 68.575 kWh.

V malých podnikoch je regulácia ohraničená spotrebou. V elektrine sú regulované len tie podniky, ktorých ročný odber nepresiahne 30 MWh. V zemnom plyne je hranica posunutá. Pod cenovú reguláciu spadá dodávka plynu pre podniky s ročným odberom do 100 MWh.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.