India schválila zdvojnásobenie cien plynu, chce podporiť domáci energosektor
Krok kabinetu sa odrazí na cenách elektriny, v doprave alebo agrosektore. Vláda však dúfa, že zvýšenie cien v Indii produkovaného plynu z terajšej úrovne 4,20 USD (3,21 eura) za milión britských tepelných jednotiek (Btu) zhruba na 8 USD/milión Btu od budúceho finančného roka (začína sa v apríli) podporí dôležitý sektor trpiaci dlhodobým nedostatkom investícií. To by malo pomôcť zrýchliť hospodársky rast a znížiť vysoké náklady krajiny spojené s dovozom plynu zo zahraničia. Na rozhodnutie okamžite zareagovali trhy a ceny akcií plynárenských a ropných firiem prudko vzrástli.
„Je to viac, než sme dúfali. Očakávali sme, že vláda zvýši ceny plynu zhruba o 60 %,“ povedal Ananth Kumar, finančný riaditeľ štátnej energetickej spoločnosti Oil India. Ako dodal, tento krok určite presvedčí firmu, aby zvýšila investície do prieskumu ložísk.
Dopyt po plyne v Indii, ktorá je 3. najväčšou ázijskou ekonomikou, vysoko prevyšuje objem produkcie. Vláda však udržiavala ceny plynu na nízkej úrovni, čo odrádzalo firmy od zvyšovania investícií do sektora, vrátane výstavby plynovodov a terminálov na skvapalnený plyn. V Indii preto aj v súčasnosti dominujú v rámci energetického mixu uhlie (56 %) a ropa (26 %). Indická vláda by ale chcela podiel zemného plynu v rámci tohto mixu do roku 2020 zvýšiť z terajších 9 % na 20 %.
Na druhej strane najnovší krok kabinetu sa len ťažko bude pozdávať voličom, ktorých v najbližších 12 mesiacoch čakajú parlamentné voľby. Komunistická strana Indie označila zvýšenie cien plynu za „katastrofu“. Dodala, že rast cien plynu povedie k zrýchleniu tempa inflácie a vyšším cenám, najmä pre farmárov, a vládu obvinila z toho, že ustúpila tlaku veľkých podnikov.
(1 EUR = 1,3080 USD)
Copyright © TASR 2013