Slovensko možno porušilo Aarhurský dohovor
Pondelok – 11.10.2010
Európska únia:
V Česku zmenilo dodávateľa elektriny za prvých deväť mesiacov dvojnásobne viac klientov ako pred rokom. Najviac ich bolo z radov domácností, o zmenu požiadalo viac než 111 tisíc z nich. V radoch podnikateľov prešlo k inému dodávateľovi 41 tisíc subjektov a medzi veľkoodberateľmi ich bolo 12 tisíc. Zvýšený záujem o zmenu vysvetľujú odborníci diskusiou o zdražení ceny elektriny v roku 2011. (viac informácií)
Štrajk vo Francúzsku ohrozuje činnosť ropných rafinérií a dodávku motorových palív. Rafinéria Le Mede znížila produkciu na polovicu. Zamestnanci kľúčového ropného terminálu Fos-Lavera pri prístave Marseille už 15 deň demonštrujú za zachovanie pracovných miest a proti dôchodkovej reforme. Zásoby pohonných látok v krajine by mali vydržať ešte dva týždne. (viac informácií)
Veľká Británia je proti zvažovanému návrhu Európskej komisie o uvalení moratória na podmorskú ťažbu ropy. Podľa Londýna na to nemá žiadna inštitúcia EÚ právomoc, ale najmä k takémuto kroku nie je dôvod. Súčasné bezpečnostné štandardy v Severnom mori sú podľa britskej vlády prísnejšie než boli v Mexickom zálive. Moratórium, autorom ktorého je komisár Gunther Oettinger, by platilo dovtedy, kým sa nevyšetrí ekologická havária vrtu Mocando. (viac informácií)
Svet:
Rusko pripravuje výstavbu nového terminálu na vývoz uhlia. Ročne by mohol zabezpečiť vývoz 18 mil. ton uhlia cez Barentsovo more. Náklady celého projektu sa odhadujú na 300 až 500 mil. amerických dolárov. Prvá fáza výstavby bude dokončená v roku 2014. Do Európy by sa mohlo dostať lacnejšie uhlie v priemere o 2-4 doláre za každú tonu. (viac informácií)
Rusko podmienilo výstavbu ropovodu Samsun-Ceyhan v Turecku schválením daňových privilégií zo strany štrátu. Podľa ruskej strany by sa tak zaručila konkurencieschopnosť colných poplatkov za ropný transport s ostatnými clami v oblasti Čierneho mora. Pripravovaný ropovod má odbremeniť preťaženú dopravu ropnými tankermi v úžinách Bospor a Dardanely. (viac informácií)
Utorok – 12.10.2010
Slovensko:
Slovensko darovalo dva solárne systémy na ohrev vody do srbského mesta Zreňanin vo Vojvodine. Ročne by sa nimi malo získať 348 MWh tepla. Projekt sa podarilo zrealizovať prostredníctvom programu SLOVAK AID – Slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci v roku 2009. Z verejných zdrojov sa na tento účel vyčlenilo 216 tisíc eur, zvyšných 20 % financií zabezpečil súkromný investor. (viac informácií)
Európska únia:
Ťažba hnedého uhlia v Českej republike postupne klesá. Dôvodom je vyčerpanie ložísk ako aj územné limity na ťažbu zo strany štátu. Podľa prognóz českých ťažobných firiem treba do dvoch rokov rátať s desaťpercentným poklesom produkcie. V praxi bude za dva roky na českom trhu chýbať asi 4,5 mil. ton uhlia. (viac informácií)
Česká vláda hľadá spôsob ako zabrániť skokovému zdražovaniu elektrickej energie v roku 2011. Rast ceny chce kabinet udržať na hranici piatich percent. Minister financií ČR Miroslav Kalousek prišiel s návrhom speňažiť emisné povolenky a vykompenzovať nimi avizované zvyšovanie ceny elektriny. Pôvodne ich mal štát poskytnúť podnikom zadarmo. Premiér ČR Petr Nečas to však nepokladá za trvalé riešenie. Navyše podľa neho je možné použiť povolenky až v roku 2013. (viac informácií)
Svet:
Ruskému Gazpromu hrozia v najbližších rokoch miliardové výdavky. Spôsobiť by ich mohli zverejnené plány Moskvy na zvýšenie daňového zaťaženie pri ťažbe zemného plynu. Do roku 2013 sa môžu náklady vyšplhať až do výšky 200 mld. rubľov. (viac informácií)
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) pravdepodobne nezmení ťažobné kvóty pre ropu. V piatok sa uskutoční stretnutie ropných ministrov členských štátov vo Viedni. Podľa predbežných vyjadrení súčasné cenové nastavenie vyhovuje všetkým aktérom na trhu. (viac informácií)
Google spolu s ďalšími firmami postavia v Atlantickom oceáne gigantickú sériu veterných parkov. Celkový inštalovaný výkon megaprojektu by mal dosiahnuť 6. tis. MW. Stačil by na zásobovanie elektrickou energiou až pre 2 mil. domácností. Predbežné náklady celého projektu môžu dosiahnuť až 5 mld. amerických dolárov. Výstavba by sa mohla začať v roku 2016. (viac informácií)
Streda – 13.10.2010
Slovensko:
Slovensko pravdepodobne porušilo Aarhurský dohovor. Podľa predbežnej správy Aarhurského výboru totiž nebola verejnosť na Slovensku včas a dostatočným spôsobom zapojená do procesu rozhodovania o dostavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. (viac informácií)
Európska únia:
Štrajk vo Francúzsku pokračuje už 17 deň. Šesť rafinérií francúzskej ropnej spoločnosti Total dnes zastavilo dodávky paliva. Štyri z nich postupne úplne zastavia výrobu. Protestujú tak proti vládnej reforme dôchodkového systému. (viac informácií)
ČEZ pravdepodobne nestihne dostavbu jadrovej elektrárne Temelín v stanovenom termíne 2020. Oneskorenie spôsobila hospodárska kríza a zmeny na energetickom trhu v Českej republike. Spoločnosť ČEZ je momentálne v zlej finančnej situácii. (viac informácií)
Svet:
Turkmenistan je centrom záujmu ropných spoločností. Zástupcovia turkménskej vlády informovali o pripravovanom stretnutí zo zástupcami koncernov Chevron a Total. Budú rokovať o možnostiach spolupráce v oblasti prieskumu vôd Kaspického mora. (viac informácií)
Americká vláda zrušila zákaz podmorskej ťažby ropy v Mexickom zálive v hĺbke viac než 150 metrov. V oblasti majú platiť prísnejšie pravidlá a bezpečnostné štandardy než v minulosti. Zrušením moratória vláda vyhovela požiadavke ropného priemyslu. S realizáciou prieskumných vrtov sa nezačne okamžite, firmy musia najprv získať všetky potrebné povolenia. (viac informácií)
Štvrtok – 14.októbra 2010
Slovensko:
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zamietol ďalšiu žiadosť Slovenského plynárenského priemyslu (SPP ) na zvýšenie ceny zemného plynu s platnosťou od decembra. Plynári žiadali od 1. decembra 2010 zvýšiť cenu zemného plynu pre domácnosti o 37,2 % a cenu plynu pre vykurovanie o 48,9 %. (viac informácií)
Dnes sa začala odborná konferencia Energofórum 2010 vo Vyhniach. Úvodný príspevok patril Martinovi Slivovi, zástupcovi Ministerstva hospodárstva a výstavby SR. V rámci neho informoval, že v roku 2011 sa bude prijímať novela zákona o energetike a novela zákona o regulácii. Ich prijatie podmieňuje úspešná implementácia 3. liberalizačného balíka EÚ. (viac informácií)
Európska únia:
Európska komisia pripravuje tvrdšie pravidlá bezpečnosti pri morskej ťažbe ropy a zemného plynu. Súčasťou sú napr. finančné garancie ťažobných spoločností. V prípade ekologickej havárie musia byť schopné pokryť všetky výdavky, ktoré spôsobili svojim zásahom do životného prostredia. Návrh zákona získa definitívnu podobu na začiatku budúceho roka. (viac informácií)
Česká vláda sa dohodla na zavedení zrážkovej dane pre solárne elektrárne spolu s celým súborom ďalších opatrení. Tvoria ho tiež príjmy z emisných kvót alebo poplatky za vyňatie pôdy pod solárnymi panelmi z pôdneho fondu. Zdraženie cien elektriny v roku 2011 by nemalo presiahnuť 10 %. Návrh novely zákona teraz čaká schvaľovací proces. (viac informácií)
Svet:
Ropný koncern Royal-Dutch Shell podpísal vedecko-výskumné partnerstvo s Inštitútom technológie v Massachusetts (MIT). Do programu Energy Initiative poskytne 25 mil. amerických dolárov počas piatich rokov. (viac informácií)