NR SR: Opozícia upozorňuje na možnosť privatizácie núdzových zásob ropy
„Pripravili ste si legislatívnu pôdu na privatizáciu zásob ropy a ropných výrobkov. Ja proti privatizácii nič nemám, rád by som vás za to pochválil, akurát je potrebné pomenovať veci pravým menom,“ vyhlásil exminister hospodárstva Juraj Miškov (nezaradený).
Myšlienku odštátniť núdzové zásoby ropy neodmieta ani Jozef Mikuš (SDKÚ-DS), podľa neho by však mali byť jasne dané pravidlá, akým spôsobom k tomu dôjde a čo z toho bude mať štát. „Ide o jasnú privatizáciu štátneho majetku. Nemám s tým problém, len si to treba jasne povedať a zadefinovať, akým mechanizmom sa tento proces udeje,“ zdôraznil.
Toto obvinenie však odmietol Andrej Kolesík (Smer-SD). Agentúru, ktorá bude núdzové zásoby ropy spravovať, totiž podľa neho zriadia štátne hmotné rezervy a štátny podnik Transpetrol. „Bude zabezpečená väčšina hlasov štátu. Preboha, kde tu vidíte akú privatizáciu? Čomu nerozumiete?“ reagoval na opozičných poslancov.
Podľa predloženej novely vznikne nová Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov. Založí ju vo forme záujmového združenia právnických osôb Správa štátnych hmotných rezerv, prípadne právnická osoba, v ktorej má táto organizácia majetkovú účasť a ktorá je pod priamou alebo nepriamou kontrolou štátu. „Predpokladá sa, že agentúru založí spoločný podnik správy rezerv a spoločnosti Transpetrol, ktorý vznikne za účelom agregovania skladovacích kapacít,“ konštatuje materiál z dielne ministerstva financií.
Dôvodom na takúto zmenu je, že súčasný model správy núdzových zásob nadmerne zaťažuje štátny rozpočet. „Vynaložené náklady na zabezpečenie núdzových zásob je možné vnímať ako „zmrazené“, pretože tieto finančné prostriedky nie je možné použiť na realizáciu rozvojových zámerov vlády SR,“ upozorňuje rezort v dôvodovej správe. Odhaduje, že presunom núdzových zásob na špecializovanú agentúru by mohol štát do roku 2016 získať dodatočných 480 miliónov eur, z toho 320 miliónov eur už v budúcom roku.
Copyright © TASR 2013