Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zaplavy_Devin-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Čiastočne zatopená tabuľka v bratislavskej mestskej časti Devín
18. júna 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Po povodniach skontrolujte plynové a elektrické zariadenia

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Majitelia rodinných a bytových domov, resp. podnikateľských objektov, ktoré zaplavila voda
Na čo by ste nemali zabudnúť
  • skontrolujte plynové a elektrické zariadenia
  • kontroly či opravy prenechajte kvalifikovaným osobám

Hladina Dunaja mala v priebehu minulého týždňa stúpajúcu tendenciu. V okresoch, ktorými pretekala rozbúrená rieka, bola vyhlásená najvyššia hydrologická výstraha pred povodňami. Mimoriadna situácia bola v bratislavských mestských častiach Devín, Devínska Nová Ves, Staré mesto a Petržalka. Dunaj kulminoval na úrovni 1.032 centimetrov. Pracovníci povrchových vôd Slovenského hydrometeorologického ústav namerali prietok na úrovni 10.540 m3 za sekundu, čo predstavuje historicky najväčší priamo nameraný prietok na Dunaji v Bratislave. Hladina začala postupne klesať a ľudí, ktorých voda prinútila opustiť domovy sa pomaly začali vracať domov. Po príchode mnohí z nich začali rátať škody, ktoré spôsobila rozbúrená rieka. Najväčšie škody sú na zaplavených rodinných domoch, no i podnikateľských subjektoch.

Skontrolujte plynové zariadenia

Ak počas povodne došlo k zaplaveniu plynového zariadenia, podľa manažérky pre komunikáciu SPP-distribúcia Ivany Zelizňákovej nie je vylúčené, že mohlo dôjsť k jeho poškodeniu. „V prípade bezprostredného ohrozenia objektu, a tým aj odberného plynového zariadenia, napríklad pri vysokom riziku záplav, odporúčame odberateľom práve na zamedzenie výbuchu prípadne ohrozenia zdravia obyvateľov odstaviť jednotlivé spotrebiče – plynový kotol, plynový sporák, vyhrievacie telesá – gamatky – uzatvorením uzáverov plynu pred spotrebičmi a uzatvorenie hlavného uzáveru plynu, ktorý sa spravidla nachádza pred plynomerom v skrinke merania,“ spresnila pre portál energia.sk Zelizňáková.

Po skončení záplav by mal odberateľom zemného plynu kvôli zaisteniu bezpečnej a spoľahlivej prevádzky svojich plynových zariadení vykonať odbornú kontrolu, resp. revíziu odberného plynového zariadenia. Postup v prípade rodinných a bytových domov nie je rozdielny. „Pokiaľ bolo zaplavené aj odberné plynové zariadenie, alebo plynový spotrebič v domácnosti, jednoznačne odporúčame kontrolu zariadenia a spotrebiča odborne spôsobilou firmou z oblasti plynárenstva. Môže sa tak predísť väčším, respektíve nezvratným škodám na spotrebičoch, či prípadnému úniku plynu na odbernom plynovom zariadení,” dodala.

Nezabudnite aj na elektrické spotrebiče

Zatopenie nehnuteľností a distribučných trafostaníc v povodí Dunaja prinútilo prevádzkovateľa elektrickej sústavy Západoslovenská distribučná (ZSD) prerušiť v postihnutých oblastiach dodávku elektrickej energie. Kvôli prevencii úrazov elektrickým prúdom a vzniku požiarov sa obnovenie dodávky elektriny v postihnutých oblastiach vykonávalo  „zhora nadol“, tzn. energetici preverili funkčnosť a bezpečnosť prevádzky najskôr jednotlivých trafostaníc, potom rozvodných skríň a až nakoniec pristúpili k opätovnému pripojeniu jednotlivých objektov.

Po odznení povodne odporúča kontrolu Západoslovenská energetika (ZSE) aj majiteľom elektrických zariadení. Pred obnovením dodávky elektriny v objektoch s čiastočným zatopením bez zásahu elektrickej inštalácie by malo dôjsť najprv k vypnutiu ističov alebo poistiek a odpojeniu elektrických spotrebičov používaných v zatopených častiach domu. „ZSE odporúča obyvateľom postihnutých domov, aby pred spustením svojich spotrebičov skontrolovali, či voda tieto spotrebiče alebo rozvody v dome nepoškodila,“ upozorňuje Jana Pohanková zo spoločnosti.

V prípade akýchkoľvek pochybností odporúča ešte pred zapnutím spotrebiča obrátiť sa na kvalifikovaného elektrikára s potrebnou odbornou kvalifikáciou. „Voda alebo vlhkosť sa môže nachádzať aj na miestach alebo v zariadeniach, ktoré nie sú dostupné alebo rozoberateľné,“ dodáva. Nezabudnite, že kontroly či opravy elektrickej inštalácie je nutné zveriť kvalifikovaným osobám, t.j. odborným elektroinštalačným firmám či osobám s elektrotechnickou kvalifikáciou.

(c) energia.sk, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.