V Bratislave sa konal 6. Stredoeurópsky plynárenský kongres
Ján Klepáč zo Slovenského plynárenského a naftového zväzu sa v úvodnom príspevku zameral na krajiny V4, z ktorých ČR a Poľsko sú síce dominantne orientované na uhlie, ale v Maďarsku a na Slovensku je primárnym palivom zemný plyn. V plynárenstve však všetky štyri krajiny čelia podľa Klepáča podobným problémom: majú uzavreté dlhodobé kontrakty s Ruskom a s výnimkou Česka a Slovenka aj limitované prepojenie, ktorému by mal pomôcť koridor sever – juh.
Tomáš Malatinský na úvod zdôraznil ako prioritu zabezpečenie dodávok. Slovensko čelí viacerým výzvam ako sú zmena klímy, závislosť na dovoze energetických palív, nutnosť nahrádzať odstavované zdroje, potreba zvyšovania energetickej účinnosti, či celkovo problematika jadra a obnoviteľných zdrojov.
SR disponuje podzemnými zásobníkmi pre skladovanie zemného plynu s dostatočnou kapacitou a radí sa tak na popredné miesto v rámci EÚ. Ich dôležitou úlohou je vyrovnávanie výkyvov v spotrebe. Významným bol rok 2009, ktorý preveril nielen schopnosť komunikácie, ale aj technické možnosti plynárenských prepojení, ako i priestor pre posilnenie spolupráce.
K zvýšeniu energetickej bezpečnosti prispeli reverzné toky plynu z Česka a Rakúska, či začiatok realizácie projektu prepojenia s Maďarskom. Ďalším projektom je prepojenie s Poľskom. SR naďalej ostáva popredným hráčom v preprave. V budúcnosti by mali byť podporené projekty na prepojenie V4, predovšetkým juh – sever.
Aktuálne sa v SR pripravuje dôležitý dokument Energetická politika, ktorá by mala zohľadniť aj všetky výzvy v plynárenstve.
Riaditeľka sekcie plyn a ropa na Ministerstve hospodárstva Poľska Malgorzata Szymańska ako prioritu označila energetickú bezpečnosť, spoľahlivosť dodávok a väčšiu odolnosť voči neočakávaným situáciám. Náš región je veľmi závislý na dovoze, a preto je podľa nej nevyhnutná spolupráca medzi krajinami, vrátane flexibilných reakcií.
Szymańska vyzdvihla aj dôležitosť severo – južného koridoru a LNG terminálov Swinoujscie a Adria. Pre včasné vybudovanie týchto projektov je podľa nej nevyhnutné optimalizovať regulačný rámec. Výhodou je doterajšia dobrá spolupráca plynárenských podnikov v krajinách V4, uzavrela.
(c) energia.sk